Czy mogę być pogryziona przez pluskwy?

Witam, od kilku dni jestem z mężem na wakacjach na Dominikanie. Po pierwszej nocy w hotelu zauważyłam na nogach zmiany skórne, tzn. czerwone, swędzące krosty. Z upływem dni problemy się nasiliły - wystąpiło tego więcej. Na materacu zauważyłam małe robaki oraz czarne plamy podobne do wilgoci. Dodam iż nie korzystałam pierwszego dnia z żadnych basenów etc.. Czy jest prawdopodobne, że zostałam pogryziona przez pluskwy?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

opisane przez Panią objawy, a więc czerwone i swędzące zmiany skórne mogą świadczyć o pogryzieniu przez pluskwy.

Swędzące krostki pojawiają się zazwyczaj po 24-48 godzinach od ugryzienia. Na początku mogą przypominać czerwone plamy, które następnie zamieniają się w grudki lub bąble. Wokół zmian może pojawić się także rumień. Ukąszenia pluskwy najczęściej występują w grupie, rzadko pojedynczo i mogą układać się w linię prostą.

Problem może występować na całym ciele: twarzy, szyi, plecach, brzuchu, nogach, a nawet pomiędzy palcami dłoni. Ukąszenia przez pluskwy nie są groźne, choć mogą uprzykrzyć Pani pobyt.

Więcej na ten temat przeczytać można w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/pluskwy-charakterystyka-wystepowanie-ugryzienie-jak-usunac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.