Jaki charakter mają te pogryzienia kostek?

Ugryzienie. Zauważyłam pogryzione kostki i pojedyncze zmiany na nadgarstkach. Podejrzewalam, że są to pchły, bo byłam wtedy w pobliżu kotów i od razu poczułam swędzenie, ale w związku z wynajmowanym mieszkaniem, teraz zastanawiam się czy to nie były pluskwy. Pogryzione są tylko kostki, swędzące, nie aż tak żywo różowe. W jaki sposób można zidentyfikować różnice w ugryzieniach pcheł a pluskiew? Zmiany tylko swędzą, nie bolą. Raz bardziej raz mniej. Pozdrawiam
KOBIETA, 24 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety bez obejrzenia zmian ciężko będzie nam określić, czy powstałe krostki powstały na skutek pogryzienia, dlatego polecamy odbycie wizyty u dermatologa.

Podpowiadamy jednak jak odróżnić ewentualne ugryzienia pcheł od pluskiew.

Te pierwsze gryzą zazwyczaj w obrębie kostek, nóg, mają one wyraźny punkt ukąszenia i intensywnie swędzą. Pluskwy kąsają przeważnie na powierzchni całego ciała, pozostawiając płaskie krostki/ewentualnie pęcherzyki, świąd może nie być tak intensywny, jak w przypadku pcheł, warto wiedzieć, że ugryzienia tych pasożytów pojawiają się przeważnie po nocy, gdyż mają one nocny tryb życia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami dotyczącymi podobnych tematów:

https://portal.abczdrowie.pl/niebezpieczne-ugryzienia-zobacz-jak-je-rozpoznac

https://portal.abczdrowie.pl/co-mnie-ugryzlo

https://portal.abczdrowie.pl/pluskwy-charakterystyka-wystepowanie-ugryzienie-jak-usunac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.