Witam! To, że zauważyła Pani jednego owada nie dowodzi jeszcze, że pasożyty są obecne w domu. Teoretycznie mogła Pani także nieprawidłowo ocenić gatunek owada. Sugeruję dokładną ocenę włosów odzieży oraz domu. Polecam także przeczytanie artykułu: http://portal.abczdrowie.pl/owady-ktore-zyja-w-tobie.
To, że znalazła Pani w domu jednego, martwego owada nie oznacza jeszcze, że pchły żerują na Pani włosach czy organizmie. Oczywiście trzeba jednak podjąć środki zapobiegawcze, aby pozbyć się ewentualnie owadów z domu.
Ważne jest też, aby odróżnić pchłę od innych pasożytów np. wszy i kleszczy. Pchły mają wielkość około 2,5-3,5 mm i bardzo dobrze rozwinięte odnóża skoczne. Ciało pchły spłaszczone jest bocznie. Po ugryzieniu występuje odczyn zapalny w postaci czerwonej plamy. Jej ugryzienie może wywoływać odczyn alergiczny. Pchła ludzka żeruje na skórze.
W kolei wszy są bardziej płaskie, również brązowe, żerują głównie na włosach. Przyczepiają się do włosów swoimi odnóżami, do zarażenia dochodzi przez kontakt bezpośredni lub używanie wspólnych grzebieni, ręczników etc. Wesz zostawia jaja przy nasadzie włosów, o kolorze białym tzw. gnidy.
Jeśli chodzi o postępowanie przy znalezieniu ugryzienia pchły to należy wziąć kąpiel i zmienić ubrania. Odzież i pościel należy uprać w wysokiej temperaturze lub alternatywnie zapakować w szczelny worek na 3-4 dni. Pchły nie lubią następujących zapachów: płatków róż, dzikiej mięty, goździków, eukaliptusa, liści paproci i cytryny. Można użyć do ciała olejków z tymi zapachami. Poza tym pchły nie lubią zapachu amoniaku i terpentyny.
Pozbycie się pchły z domu należy zacząć od gruntownego sprzątania. Trzeba odkurzyć również powierzchnie za meblami, pod łóżkami etc. Drewniane podłogi trzeba wyszorować szczotką z dodatkiem chlorku i gorącej wody. Potem w podłogę można wetrzeć terpentynę. Listwy i drobne przestrzenie w których mogą chować się pchły należy zasypać naftaliną. Poza tym jeśli w domu są zwierzęta należy jednocześni zadbać o ich dezynfekcję, można użyć specjalnych szamponów.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak skutecznie leczyć wszy łonowe? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- NYDA a gnidy na głowie – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Czerwone wypryski na skórze przypominające ugryzienia – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Dlaczego mam na skórze ślady po ugryzieniach? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Czy drobnoustroje na pościeli to wszy? – odpowiada dr n. med Monika Łukaszewicz
- Co robić z tym siniakiem po ukąszeniu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy jest możliwe przeniesienie wszawicy w taki sposób? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Wszy a zafarbowanie włosów – odpowiada lek. Magdalena Reszczyńska
- Jakie są skuteczne sposoby na gnidy? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Świerzb w domu u kobiety w ciąży – odpowiada Magdalena Mroczek
artykuły
Pchła ludzka - jak wygląda, czym się żywi, przenoszone choroby
Pchła ludzka żywi się krwią, zwykle bytuje na czło
Wesz ludzka - charakterystyka, tryb życia, objawy wszawicy, rozprzestrzenianie, diagnostyka, profilaktyka, leczenie
Wesz ludzka atakuje owłosioną skórę głowy powodują
Wesz odzieżowa - jak wygląda, czym się żywi i jak się jej pozbyć?
Wesz odzieżowa swoim wyglądem bardzo przypomina we