Ugryzienie pchły w domu

Dzień dobry mam 31 lat i nazywam się Krystyna. Mam pytanie dotyczące ugryzienia pchły. Czy ugryzienie pchły boli albo powoduje jakiś obrzęk? Wstyd się przyznać ale przyniosłam do domu i nawet nie wiem skąd pchłe ludzką , zauważyłam ją po kąpieli pływała martwa, wystraszylam się bo nie wiem czy nie ,żerują w moich włosach, zaznaczam ,że bardzo dbam o higiene i nawet nie mam zwierzaka w domu :/ Codziennie odkurzam więc skąd te pchły, poki co nie zauważyłam w domu ich obecności ale jutro mam zamiar kupic jakiś środek tylko pytanie jaki Bardzo proszę o podpowiedz który środek będzie najlepszy do zwalczania pcheł  i jak go stosować. Chciałam również dopytać czy ugryzienie pchły może być groźne dla zdrowia albo powodować jakieś skutki uboczne? Z góry bardzo dziekuje za odpowiedz. Serdecznie pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

To, że znalazła Pani w domu jednego, martwego owada nie oznacza jeszcze, że pchły żerują na Pani włosach czy organizmie. Oczywiście trzeba jednak podjąć środki zapobiegawcze, aby pozbyć się ewentualnie owadów z domu.

Ważne jest też, aby odróżnić pchłę od innych pasożytów np. wszy i kleszczy. Pchły mają wielkość około 2,5-3,5 mm i bardzo dobrze rozwinięte odnóża skoczne. Ciało pchły spłaszczone jest bocznie. Po ugryzieniu występuje odczyn zapalny w postaci czerwonej plamy. Jej ugryzienie może wywoływać odczyn alergiczny. Pchła ludzka żeruje na skórze.
W kolei wszy są bardziej płaskie, również brązowe, żerują głównie na włosach. Przyczepiają się do włosów swoimi odnóżami, do zarażenia dochodzi przez kontakt bezpośredni lub używanie wspólnych grzebieni, ręczników etc. Wesz zostawia jaja przy nasadzie włosów, o kolorze białym tzw. gnidy.

Jeśli chodzi o postępowanie przy znalezieniu ugryzienia pchły to należy wziąć kąpiel i zmienić ubrania. Odzież i pościel należy uprać w wysokiej temperaturze lub alternatywnie zapakować w szczelny worek na 3-4 dni. Pchły nie lubią następujących zapachów: płatków róż, dzikiej mięty, goździków, eukaliptusa, liści paproci i cytryny. Można użyć do ciała olejków z tymi zapachami. Poza tym pchły nie lubią zapachu amoniaku i terpentyny.

Pozbycie się pchły z domu należy zacząć od gruntownego sprzątania. Trzeba odkurzyć również powierzchnie za meblami, pod łóżkami etc. Drewniane podłogi trzeba wyszorować szczotką z dodatkiem chlorku i gorącej wody. Potem w podłogę można wetrzeć terpentynę. Listwy i drobne przestrzenie w których mogą chować się pchły należy zasypać naftaliną. Poza tym jeśli w domu są zwierzęta należy jednocześni zadbać o ich dezynfekcję, można użyć specjalnych szamponów.