Co robić z tym siniakiem po ukąszeniu?

Wczoraj w pracy ugryzł mnie jakis owad, miejsce bardzo swedzialo wiec je drapalam jak zawsze (każde ugryzienie swędzi mnie do tego stopnia ze nie mogę przestać sie drapac), miejsce trochę napuchlo. Po powrocie do domu zauwazylam ze miejsce jest lekko zasinione i wokoło jest kilka malych czerwonych kropeczek. Właśnie wstalam i zauważyłam ze powstal tam duzy siniak ktory jest bolesny, mimo ze nie uderzylam sie w to miejsce a jest to dokładnie to samo ktore wczoraj swedzialo.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Nie napisała Pani, jaki to mógł być gatunek owada. To bardzo istotna informacja, żeby ocenić ryzyko wystąpienia alergii oraz ewentualnych powikłań.

Przez większą część roku człowiek jest narażony na ugryzienie jakiegoś owada, czy też pajęczaka. W naszych warunkach klimatycznych dochodzi głównie do ukąszenia przez: komara, meszki, pchły, pluskwy, kleszcza oraz osy pospolitej.

Jad owada może wywołać różne reakcje od łagodnej do zagrażającej życiu. W miejscu użądlenia zazwyczaj powstaje rumień, zaczerwienienie i obrzęk, którym towarzyszyć może ból, świąd i pieczenie. Skóra w okolicach ukąszenia ma podwyższoną temperaturę. Objawy te nie powinny trwać dłużej niż 48 godzin. W wyjątkowych sytuacjach może wystąpić pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy oraz wstrząs anafilaktyczny.

Istotnym jest, aby w miarę możliwości szybko zareagować po ugryzieniu owada. Polecany jest miejscowy ucisk i zastosowanie zimnego kompresu. Można użyć dostępnych bez recepty preparatów w postaci maści lub żelu o działaniu przeciwświądowym i przeciwalergicznym.

Jeśli dojdzie do zadrapania w miejscu ukąszenia, może spowodować to nasilenie obrzęku oraz utworzenia się siniaka. Należy wtedy zastosować maści sterydowe z dodatkiem substancji antybakteryjnych, żeby nie doszło do nadkażenia skóry.

W Pani przypadku proponujemy skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub alergologiem, w celu dobrania odpowiedniego środka leczniczego. Dodatkowo lekarz zdecyduje, czy byłaby potrzeba przeprowadzenia testów alergicznych w kierunku alergii na jad owadów.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/ukaszenie-owada

https://portal.abczdrowie.pl/uzadlenia-przez-owady

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.