Co mogę zastosować na świąd pochwy?

Odczuwam uporczywy świąd pochwy. Byłam u swojego lekarza, ale nie zauważył niczego niepokojącego. Profilaktycznie przepisał mi parę rzeczy, ale nic nie pomaga. Co robić? Jak sobie pomóc?

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie wspomina Pani jak długo świąd pochwy się utrzymuje oraz co przepisał lekarz. Jest to dość istotne. Najczęściej przyczyny tej dolegliwości upatruje się w infekcji intymnej – wówczas należy określić jej rodzaj (bakteryjna, grzybica, mieszana), np. wykonując posiew. Powszechnie spotykane są infekcje o podłożu grzybiczym – wówczas towarzyszą im grudkowate, białe upławy. Jeśli jednak nie odnotowała Pani podejrzanej wydzieliny z dróg rodnych, to infekcję taką można wykluczyć. Na wszelki wypadek sugeruję rozpoczęcie stosowania probiotyków, przywracających właściwą mikroflorą okolic intymnych – dostępne są preparaty w żelu do smarowania oraz globulki dopochwowe. Więcej o infekcjach intymnych pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne. Jeżeli świąd pochwy nie jest spowodowany infekcją, to być może jest to reakcja alergiczna na środki myjące lub piorące – proszę zwrócić uwagę, czy w ostatnim czasie nie dokonała Pani jakichś modyfikacji w zakresie higieny intymnej lub czy nie użyła Pani innego proszku do prania. Często przyczyną świądu są także wkładki higieniczne – zapachowe, nasączane olejkami itd. oraz papier toaletowy. Proszę pamiętać, że mycie okolic intymnych powinno być jak najbardziej delikatne, przy użyciu minimalnej ilości płynu. Nadmierna higiena oraz zbyt agresywny środek myjący (np. mydło albo silnie perfumowany żel pod prysznic) mogą zarówno prowadzić do reakcji alergicznych, jak i zaburzać mikroflorę bakteryjną okolic pochwy. Szczegóły znajdują się w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/swiad-pochwy-co-nalezy-wiedziec. Pomocniczo w niwelowaniu świądu można zastosować tzw. nasiadówki – z kory dębu, tymianku lub szałwii czy rumianku. Mają działanie ściągające, antybakteryjne oraz łagodzące. Także aloes wykazuje właściwości zmniejszające swędzenie. Tutaj więcej o dobroczynnej mocy ziół: https://portal.abczdrowie.pl/ziola-ktore-pomagaja-chronic-okolice-intymne W aptece może Pani dostać również kwas borowy w stężeniu 3%. Płukanką można przecierać wargi sromowe. W przypadku braku poprawy, proszę zgłosić się do internisty z przychodni POZ – przyczyną swędzenia sromu może być także choroba ogólnoustrojowa, np. cukrzyca, łuszczyca, niektóre choroby wątroby przebiegające wraz ze świądem skóry. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.