Dlaczego mam ten świąd okolic intymnych?

Tydzień temu zaczęły swędzieć mnie okolice intymne. Po kilku dniach swędzenie przerodziło się w ból, zauważyłam także małe krostki, które bardzo bolały przy dotykaniu (smarowalam się Clotrimazolem i maścią łagodzącą z pantenolem, które przynosiły chwilową ulgę) i nawet przy oddawaniu moczu. Teraz jest lepiej, ból pojawia się tylko przy mocniejszym dotyku, krostki zmniejszyły się lub znikły. Co to mogło być? Jak temu zapobiegać/lepiej leczyć? Czy powodem mogła być źle dobrana/nieoddychająca bielizna i wielogodzinny marsz?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli krostki i świąd współwystępują wraz z innymi dolegliwościami – mam tu na myśli pieczenie cewki moczowej – to raczej może to wskazywać na infekcję intymną. Sugerowałabym wizytę u ginekologa, ponieważ prawdopodobnie ani maść z pantenolem (działanie łagodzące), ani Clotrimazolum (działanie przeciwgrzybicze) nie będą skuteczne w leczeniu przyczyny dolegliwości.

Ponieważ nie napisała Pani, jak wyglądały i jakiej wielkości były krostki, trudno zdiagnozować problem. O ile świąd i pieczenie pochwy mogą świadczyć zarówno o infekcji grzybiczej, jak i reakcji alergicznej, tak wypryski mogą być objawem infekcji wirusowej. Mam na myśli tzw. opryszczkę narządów płciowych. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-opryszczke-narzadow-plciowych.

Jeżeli objawy powrócą, warto wykonać posiew moczu oraz skierować się do ginekologa. W zależności od etiologii choroby, specjalista dobierze odpowiednie leki – antybakteryjne lub przeciwgrzybicze. Tutaj więcej o infekcjach intymnych: https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.