Jak leczyć nawroty infekcji pochwy?

Jak poradzić sobie z nawracajacymi infekcjami pochwy? Praktycznie mam je co miesiąc, teraz wystąpiły grudkowate upławy, leków dopochwowych stosowałam już bardzo dużo, doskwiera mi ten problem już od ponad 6 lat nie jestem już w stanie wymienić wszystkich leków jakie na to stosowałam. Zdarzyło się może dwa razy, że ulgę miałam przez około pół roku, ale problem i tak powrócił, żaden lekarz nie jest w stanie pomóc mi na dłużej. A mi brakuje już do tego cierpliwości. Choruje od ponad roku na sm i stosuje na stałe lek Avonex. Staram się z mężem o dziecko od prawie dwóch lat, ale niestety nie udaje się i już nie wiem co jest tego przyczyną bo ponoć jestem płodna.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

grudkowate upławy to najbardziej typowy objaw infekcji grzybiczej pochwy – niestety ma ona charakter nawrotowy, gdyż bardzo często pojawienie się kandydozy pochwy ma związek z nawykami (w tym żywieniowymi), stosowaniem określonych leków czy niedoborami odporności organizmu.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-objawy-grzybicy-pochwy.

Natomiast skoro boryka się Pani z tym problemem bardzo długo warto przede wszystkim wykonać posiew pochwy, by sprawdzić, co kolonizuje śluzówkę pochwy – przerost grzybów z rodziny Candida przy jednoczesnym niedoborze dobroczynnych pałeczek kwasu mlekowego – Lactobacillus będzie wskazywał na infekcję grzybiczą, choć posiew może także wskazać inne patogeny skutkujące Pani dolegliwościami.

O badaniu może Pani przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/posiew-z-pochwy-wskazania-charakterystyka-wynik-badania.

W przypadku infekcji grzybiczej, zwłaszcza o charakterze nawrotowym, należy działać bardziej radykalnie niż tylko leczenie miejscowe lekami przeciwgrzybiczymi. Konieczne jest wdrożenie probiotyków ginekologicznych, właściwa higiena intymna, a także dieta – uboga w węglowodany proste. Do tego proszę pamiętać, że przy infekcjach grzybiczych leczeniu bezwzględnie podlega także partner (u niego drożdżaki mogą nie dawać żadnych objawów chorobowych), który może być źródłem nieustających nawrotów choroby. Wreszcie warto pamiętać o wspieraniu odporności tak, by organizm sam mógł zwalczać chorobotwórcze patogeny, zanim zaczną się namnażać.

Zachęcam do lektury również tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-grzybice-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.