Jak leczyć to zapalenie grzybicze pochwy?

Witam. Od lat mam nawracające stany grzybicze pochwy. Z początku było to co pół roku, teraz co dwa miesiące. Żadne leki doustne czy dopochwowe mi nie pomagają, wszystko wraca że zdwojoną siłą. Brałam mnóstwo różnych drogich leków, lekarze sugerują mi już że zmyślam a ja nie wiem co dalej robić... wymazu nie mogę się doprosić a prywatnie nie mam jak iść bo jedyna położna pobierająca wymazy w naszym mieście przeszła na oddział covidowy...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie wspomina Pani, jakie leczenie zostało wdrożone konkretnie, a jest to istotne. Natomiast na pewno wiadomo, że infekcje grzybicze pochwy mają często charakter nawrotowy – w niektórych przypadkach walka z kandydozą jest żmudna i długotrwała. Posiew z pochwy mógłby pomóc w ustaleniu rodzaju patogenu, a także w dobraniu substancji, na którą patogen byłby wrażliwy.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/istotne-znaczenie-wykonania-badania-mykologicznego.

Do częstych przyczyn nawrotów grzybicy pochwy należą złe nawyki higieniczne, zaburzenia odporności, a także nieodpowiednie nawyki żywieniowe. Rozwojowi patogenów – drożdżaków – służy dieta bogata w cukry proste. Również nierzadko to partner jest źródłem ponownych infekcji u kobiety – u mężczyzn grzybica często jest bezobjawowa, co sprawia, że ci nie decydują się na leczenie równolegle z partnerką.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/drozdzyca-narzadow-plciowych.

Proszę zwrócić uwagę na swoją dietę, a także higienę intymną i ewentualne schorzenia ogólnoustrojowe oraz zażywane leki – być może to pozwoli na ustalenie źródła problemu. Prawdopodobnie wskazane byłoby także stosowanie przez dłuższy czas probiotyków ginekologicznych.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-ochrona-przed-infekcjami-intymnymi-jest-mozliwa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.