Jak to szybko zacząć leczyć?

Witam mam pytanie po stosunku razem z nowym partnerem już pare razy uprawialismy seks z prezerwatywa później chwile bez bez żelu i nic nam obojgu nie było ale po jakimś czasie i razie obojegu coś nam się stało mi pochwa zaczęła piec i do tego mam taki biały niczym sluz czuje dyskomfort podejrzewam grzybicę u siebie ale za to partner czuł dzień wcześniej objawy niż ja na napletka miał czerwone kropki czuł pieczenie dyskomfort teraz dostał jakiś pełno krost niczym rolnych do około narzadow płciowych oboje między czasie nie mieliśmy kontaktu seksualnego po za sobą z innymi osobami i nie mamy pojecia co może być tego przyczyna i jak to szybko zacząć leczyć bo nie wiemy jak i od kogo się zakażenie zaczęło,oboje pracujemy na produkcji gdzie też dużo osób korzysta z ubikacji i nie wiemy jak i kiedy się któres z nas zarazilo

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w tej sytuacji nie ma większego znaczenia, które z Państwa zaraziło się jako pierwsze – natomiast na pewno oboje musicie poddać się leczeniu. Nie sposób postawić diagnozy i ocenić, co spowodowało infekcję, natomiast faktycznie objawy mogą wskazywać na grzybicę narządów płciowych. Kandydoza, grzybica i drożdżyca to nazwy jednego schorzenia – wywołanego najczęściej przez Candida albicans, które może nie dawać objawów przez długi czas – dlatego niekiedy nie sposób ustalić, który z partnerów zachorował pierwszy. Więcej informacji tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/drozdzyca-narzadow-plciowych.

Grzybica w przypadku mężczyzn skutkuje nie tylko krostami w kolorze czerwonym, ale także pieczeniem, świądem oraz zaczerwienieniem naskórka. Po zarażeniu partnerki, również ona może odczuwać swędzenie pochwy oraz pieczenie cewki moczowej. Dodatkowo charakterystyczne są białe, obfite upławy u kobiet i wydzielina w tym kolorze z cewki moczowej (u mężczyzn). O objawach grzybicy penisa może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-penisa. Leczenie tego typu infekcji polega na podawaniu doustnych leków antygrzybiczych, zaś w przypadku kobiet – często stosuje się globulki dopochwowe. Oboje partnerów może używać maści łagodzącej objawy i przyspieszającej leczenie zakażenia.

Jednak ponieważ wspomina Pani, że wypryski na genitaliach partnera są ropne, nie sposób wykluczyć infekcji innego typu – w tym wirusowej lub bakteryjnej. Odsyłam do materiału, tam pozna Pani szczegóły: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-narzadow-plciowych. Dlatego też sugeruję wizytę u ginekologa – partner powinien skonsultować się z dermatologiem. Do tego czasu sugerowałabym zaprzestania aktywności seksualnej oraz przedsięwzięcie środków ostrożności przy korzystaniu z publicznych toalet, które niestety sprzyjają szerzeniu infekcji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.