Co można zrobić z tym świądem odbytu?

Witam. Mam 40 lat i od paru lat zmagam się z przykra dolegliwością. Swędzenie odbytu. Nie są to raczej owsiki. Skóra odchodzi tam i jak się wykape dokładnie umyje te miejsca to za kilka godzin znowu skóra odchodzi i strasznie swędzi. Stosowałem zwykle kremy ale to nie pomaga. Jedynie ulga jest przyłożenie chusteczek aby ciało nie dotykało bielizny. Czy jest jakaś masc bez recepty bo strasznie się wstydzę iść z tym do lekar, a. Dodam że jak jestem zmuszony się podrapać to mam taki efekt wymiotny ale nie wymiotuję, jestem strasznie rozdrażniony przez to. Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

swędzenie odbytu występuje nie tylko w przypadku owsicy, ale również grzybicy odbytu, wypadaniu odbytu, chorobie hemoroidalnej, szczelinie odbytu, reakcji alergicznej oraz przy różnego rodzaju infekcjach. Zdarza się, że przyczyną są choroby weneryczne bądź nieodpowiednia higiena.

Leczenie na własną rękę może nie przynieść ulgi i oczekiwanych efektów, ponieważ w pierwszej kolejności należałoby znaleźć przyczynę problemu. Możliwe jest to podczas wizyty lekarskiej, kiedy specjalista może ocenić zmianę oraz skonfrontować ją z wywiadem lekarskim.

Istnieje prawdopodobieństwo, że w Pana przypadku jest to infekcja grzybicza, o czym świadczy silne uczucie swędzenia oraz łuszczenie skóry. Więcej o tej dolegliwości przeczyta Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-odbytu. Zachęcam również do wpisu o możliwych przyczynach swędzenia skóry odbytu: https://portal.abczdrowie.pl/swiad-odbytu.

Natomiast podobne pytanie pojawiło się w serwisie pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/luszczaca-sie-skora-w-okolicach-odbytu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.