Dlaczego mam łaskotanie odbytu?

Posiadam duży problem, ponieważ przed lub po miesiączce wieczorami mam uczucia łaskotania w odbycie. Brak bólu, swędzenia, pieczenia itp samo łaskotanie. Momentami czuje jak by "pełzało" "przemieszczało sie" na boki w różne strony. Jest to praktycznie w tej części tu wylotowej tak to nazwę. Nie są to hemoroidy. Mam tak około raz w miesiącu. Kompletnie nie wiem co to może być, ale czasami nie daje spać po nocach, a w dzień jak gdyby nic tego nie było.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nasuwa się kilka hipotetycznych przyczyn świądu w okolicy odbytu. Pierwszą z nich może być owsica, czyli choroba wywoływana przez pasożyty bytujące w układzie pokarmowym i aktywizujące się zwłaszcza nocą, kiedy kumulują się między pośladkami i w obrębie ujścia odbytu. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/owsiki-zarazanie-objawy.

Choć pasożyty te najczęściej spotykane są u dzieci – w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym – to również dorośli mogą cierpieć z tego powodu, zwłaszcza gdy zdarza im się zapomnieć o zasadach podstawowej higieny. Poza owsicą świąd odbytu może wskazywać na choroby takie jak hemoroidy czy rzadziej – szczelinę odbytu (w tym wypadku jednak świąd jest jedną z wielu dolegliwości). Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-odbytu-temat-tabu.

Sugeruję, by wykonała Pani badanie na obecność owsików – tzw. wycier w kierunku tego pasożyta oraz posiew kału na obecność pasożytów i badanie na krew utajoną. W dalszej kolejności warto skonsultować się z internistą bądź bezpośrednio z proktologiem.

Więcej na temat świądu odbytu w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/swiad-odbytu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.