Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 0 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badania krwi - limfocyty

Limfocyty to komórki układu odpornościowego. Ich nadmiar i niedobór świadczy o tym, że w naszym organizmie dzieję się coś niedobrego. Pamiętajmy jednak, że ich ilość zależy m.in. od wieku. Więcej o badaniu i limfocytach opowie lek. Łukasz Kowalski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, faktycznie swędzenie okolic odbytu to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów owsików, choć warto zrobić badanie kału na obecność tego pasożyta. Proszę również zwrócić uwagę, czy owsiki nie są widoczne właśnie w kale, ale też na bieliźnie. Leczenie owsicy jest niestety procesem żmudnym i wymagającym żelaznej konsekwencji. Przede wszystkim restrykcyjne zasady odnośnie higieny – pościel i bielizna powinny być co rano prane w wysokiej temperaturze, rzeczy użytku codziennego – dezynfekowane. Jaja owsików mogą znajdować się nawet w kurzu i pyle – osiadając na jedzeniu czy przedmiotach stwarzają zagrożenie ponownego zarażenia. Należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny i często myć ręce. Więcej na temat owsików i wywołującej je owsicy w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/owsica oraz https://portal.abczdrowie.pl/owsiki-zarazanie-objawy. Niezmiernie ważne jest, by kuracji jednocześnie poddali się wszyscy domownicy. Dodatkowo oczywiście należy stosować środki farmakologiczne – te dostępne na receptę działają na wszystkie postaci owsika (larwy, jaja, postać dojrzałą), natomiast dostępna bez recepty substancja czynna pyrantel – tylko na postać dojrzałą i na owsiki we wczesnej fazie rozwoju. Ważne jest zachowanie ciągłości kuracji i przeprowadzenie jej dwukrotnie w ciągu dwóch tygodni. W aptece dostępne są również przeciwpasożytnicze środki na bazie ziół – mają łagodniejsze działanie. Można też wykonać w domu miksturę oczyszczającą organizm na bazie goździków i siemienia lnianego – zadziała wspomagająco. Przepis dostępny pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/mikstura-z-siemienia-oczysci-i-usunie-pasozyty-z-oranizmu. Silne działanie przeciwpasożytnicze wykazują także: czosnek, kiszonki i pestki dyni – zachęcam do wprowadzenia ich na stałe do swojego jadłospisu. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy