Jak się pozbyć owsików?

Dzień dobry, mam 29 lat, jestem mężczyzną. od około roku mam owsiki, kupowałem pyrantelum które wziąłem ponownie po 2 tyg i ponownie jeszcze dla pewności po kolejnych 2. Wysprzątałem wszystko, wyprałem jak na ulotce. Owsiki powróciły po miesiącu od przyjęcia ostatniej dawki. Więc kupiłem 6 opakowań i brałem co dwa tygodnie... po wzięciu ostatniej minął miesiąc i znów ten sam problem. Zacząłem jeść po 4-5 ząbków czosnku dziennie, owsików jest dużo mniej, ale dalej je czuję... Dodam, że międzyczasie zmieniłem mieszkanie, mieszkam sam a pracuję od paru miesięcy zdalnie, więc nie mam od kogo się zarażać. Od początku owsików cały czas mam katar, prawie rok... Co zrobić? Czy tak często przyjmowany pyrantel w jakimś stopniu szkodzi? Podobno nie wchłania się z przewodu pokarmowego.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pyrantel faktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego, niemniej niewskazane jest częste zażywanie go. Lek może nadmiernie obciążać wątrobę, stąd w przypadku nawracającej owsicy warto skonsultować się z lekarzem o dalszych możliwościach leczenia. Odsyłam do odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nawracajaca-owsica-i-krew-z-odbytu oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nawracajaca-owsica-u-28-latki.

Niestety walka z owsicą jest trudna – duże znaczenie ma odporność, a także bezwzględna higiena osobista oraz higiena otoczenia. Jaja owsików mogą żyć poza organizmem żywiciela – np. w kątach i zakamarkach mieszkania – do kilku miesięcy. Ponowne zarażenie się jest zatem bardzo częste. Więcej o owsicy pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/owsiki-zarazanie-objawy.

Ponieważ przy owsikach mogą występować także inne pasożyty, warto wykonać badania z krwi i kału m.in. na lamblie czy glistę ludzką. Dodatkowo leczenie odrobaczające powinno łączyć farmakoterapię ze stosowaniem ziół (dostępnymi w postaci mieszanek do zaparzania), a także odpowiednią dietą (eliminującą cukier oraz zawierającą takie składniki jak czosnek, cebula produkty probiotyczne i kiszonki oraz pestki dyni).

Być może także ten artykuł Pana zainteresuje: https://parenting.pl/jak-wygrac-z-nawracajaca-owsica.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.