Jak się pozbyć tego świądu?

Dzień dobry, mam 24 lata. Miałem problem z hemoroidem, stosowałem maść, zszedł niemal do zera (ledwo wyczuwalny). Jednak pojawił się świąd, na początku samego otworu odbytu jednak po czasie ok miesiąca rozprzestrzenił się na wewnętrzne posladki, okolice odbytu i pachwinę. W częściach mocniej drapanych skóra w dotyku zrobiła się twardsza, zaczerwieniona, jakby lekko nabżmiala

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisane przez Pana dolegliwości raczej pozostają bez związku z chorobą hemoroidową, niemniej sądzę, że wymagają konsultacji lekarskich. Niewykluczone, że świąd spowodowany hemoroidami doprowadził pośrednio do tego stanu poprzez nadmierne drapanie śluzówki odbytu przez Pana.

Świąd oraz zmiany skórne na powierzchni śluzówki oraz w pachwinach mogą mieć jednak wiele przyczyn, poczynając od stosunkowo najbardziej powszechnej, czyli grzybicy. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-odbytu.

Drapanie okolic odbytu niestety powoduje nasilenie dolegliwości – rozprzestrzenianie się zakażenia drożdżakami oraz powstawanie zakażeń bakteryjnych. To może nasilać swędzenie, nad którym trudno zapanować – drapanie natomiast powoduje zmiany skórne – obrzęk, rany, przekrwienie, nierówności skóry itd. Być może zainteresuje Pana ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/swiad-odbytu.

To, co może Pan zrobić jeszcze przed udaniem się do lekarza, to dbałość o higienę okolic intymnych – zwłaszcza każdorazowo po defekacji. Dodatkowo proszę nie dopuszczać do nadmiernego pocenia się i wilgotnienia okolic odbytu, bowiem takie środowisko sprzyja zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym. Przydatne mogą okazać się maści łagodzące podrażnienia, a także antygrzybicze. By zmniejszyć obrzęk śluzówki, warto spróbować nasiadówek z kory dębu, szałwii czy rumianku, które mają także działanie przeciwzapalne, łagodzące i odkażające. Więcej o ziołach pomocnych w leczeniu stanów zapalnych okolic odbytu w naszym artykule, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-hemoroidy-ziola.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.