Gdzie się udać z tymi otarciami w miejscach intymnych?

Od kilku miesięcy zauważam problem z otarciami w miejscach intymnych jak i pęknięcia skóry między pośladkami. Problem znika z pojawienie się miesiączki a jakoś czas po znów wraca. Stosuję żel mucovagin ale niezauważalna poprawy. Do jakiego specjalisty powinnam iść dokładnie.

Redakcja abcZdrowie

Witam, opisane przez Panią dolegliwości mogą mieć związek z infekcją grzybiczą lub bakteryjną – sugeruję wizytę u dermatologa, jeśli problem dotyczy naskórka, natomiast jeśli dodatkowo zaobserwowała Pani u siebie upławy lub inne symptomy infekcji intymnej, to przede wszystkim należy skonsultować te dolegliwości z ginekologiem.
Do tego czasu może Pani spróbować nasiadówek z rumianku lub kory dębu – działają ściągająco, antybakteryjnie i łagodzą infekcje. Również spray Octenisept może przyspieszyć gojenie śluzówki oraz maści cynkowe i inne stosowane przy odparzeniach u niemowląt. Tutaj porada, jak zadbać o ranę w miejscu intymnym: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-przyspieszyc-gojenie-sie-rany-w-miejscu-intymnym.
Niestety okolice odbytu i pochwy z uwagi na swą budowę oraz obecność bakterii chorobotwórczych nie są łatwe w gojeniu, natomiast duża wilgotność sprzyja dodatkowo namnażaniu się m.in. drożdżaków. Bardzo ważna w leczeniu i profilaktyce jest odpowiednia higiena tych okolic (zwłaszcza po wypróżnieniu) oraz dokładne osuszanie krocza. Pękanie okolic odbytu może być spowodowane niewłaściwym rymem wypróżnień, zaś trudno gojące się ranki mogły ulec nadkażeniu. Jeżeli zachodzi taka konieczność, to lekarz może przepisać antybiotyk. Proszę zapoznać się z artykułem na temat grzybicy odbytu: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-odbytu.
Natomiast gdy problem ma związek np. z hemoroidami lub szczeliną odbytu, to grzybica odbytu wynika właśnie z powyższych chorób. Wówczas konieczna będzie wizyta u proktologa i wykonanie kolonoskopii. O szczelinie odbytu może Pani przeczytać pod tym adresem: http://portal.abczdrowie.pl/szczelina-odbytu. .
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.