Zapytaj lekarza

7 3 6 , 9 0 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co zastosować, aby nie doszło do zakażenia w tym miejscu?

Dzień dobry, dzisiaj miałam bardzo silne zaparcia, po wypróżnieniu zauważyłam, krem na papierze. Teraz boli/szczypie mnie ujście odbytu i delikatne krwawie. Wcześniej nie miałam takich problemów, wydaje mi się, że jest to spowodowane rankami. Co zastosować by nie doszło do zakażenia w tym miejscu? Ranki nie są na zewnątrz, lecz trochę głębiej.
KOBIETA, 24 LAT 3 miesiące temu

Wskazania do gastroskopii

Gastroskopia to badanie, które służy ocenie stanu układu pokarmowego. Czy wiesz, jakie są wskazania do wykonania tego zabiegu? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

drobne urazy śluzówki odbytu niestety mogą ulec zainfekowaniu, dlatego w przypadku mikrourazów należy szczególnie zadbać o higienę okolic odbytu, jednocześnie nie powodując dodatkowych podrażnień.

Odbyt należy myć delikatnymi płynami, które nie zawierają silnych konserwantów, barwników (np. do pielęgnacji niemowląt). Proszę pamiętać, że wzmożona (choć delikatna) pielęgnacja pomoże uniknąć infekcji bakteryjnych, zwłaszcza po wypróżnieniu. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/bol-odbytu-przyczyny-objawy.

Należy także pamiętać o dokładnym osuszaniu okolic odbytu. Ranki można smarować lanoliną lub maścią na hemoroidy, a także maścią majerankową, która ma działanie przeciwbakteryjne, ściągające i grzybobójcze. Proszę pamiętać również o naturalnej, przewiewnej bieliźnie, a także – jeśli to konieczne – środkach zmiękczających stolec, które służą temu, by problem zaparć nie uległ pogłębieniu. Zaparcia mogą być przyczyną urazów śluzówki odbytu, a także hemoroidów. O tej chorobie może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ziola-i-hemoroidy.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/co-pomaga-na-zaparcia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy