Co zastosować, aby nie doszło do zakażenia w tym miejscu?

Dzień dobry, dzisiaj miałam bardzo silne zaparcia, po wypróżnieniu zauważyłam, krem na papierze. Teraz boli/szczypie mnie ujście odbytu i delikatne krwawie. Wcześniej nie miałam takich problemów, wydaje mi się, że jest to spowodowane rankami. Co zastosować by nie doszło do zakażenia w tym miejscu? Ranki nie są na zewnątrz, lecz trochę głębiej.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

drobne urazy śluzówki odbytu niestety mogą ulec zainfekowaniu, dlatego w przypadku mikrourazów należy szczególnie zadbać o higienę okolic odbytu, jednocześnie nie powodując dodatkowych podrażnień.

Odbyt należy myć delikatnymi płynami, które nie zawierają silnych konserwantów, barwników (np. do pielęgnacji niemowląt). Proszę pamiętać, że wzmożona (choć delikatna) pielęgnacja pomoże uniknąć infekcji bakteryjnych, zwłaszcza po wypróżnieniu. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/bol-odbytu-przyczyny-objawy.

Należy także pamiętać o dokładnym osuszaniu okolic odbytu. Ranki można smarować lanoliną lub maścią na hemoroidy, a także maścią majerankową, która ma działanie przeciwbakteryjne, ściągające i grzybobójcze. Proszę pamiętać również o naturalnej, przewiewnej bieliźnie, a także – jeśli to konieczne – środkach zmiękczających stolec, które służą temu, by problem zaparć nie uległ pogłębieniu. Zaparcia mogą być przyczyną urazów śluzówki odbytu, a także hemoroidów. O tej chorobie może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ziola-i-hemoroidy.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/co-pomaga-na-zaparcia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.