Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Jestem w 21 tygodniu ciąży i borykam się z problemem hemoroidów. Mam problem z zaparciami, a problem hemoroidów początkowo wydawał się niegroźny. Guzki wychodziły ale samoistnie albo z moją pomocą się chowały. Od tygodnia jednak guzki "wyskoczyły" i nie chcą się schować. Stosuję maść Posterisan H 2x dziennie jednak nie wiem czy to wystarczy. Czy guzki same się schowają po czasie, czy konieczna jest wizyta u specjalisty? W obecnej sytuacji wizyta w przychodni jest w moim stanie niebezpieczna.

Redakcja abcZdrowie

Witam, faktycznie w obecnej sytuacji zdecydowanie lepiej unikać gabinetów lekarskich, na ile jest to możliwe. Problem hemoroidów w ciąży jest dość częsty i niestety będzie się pogłębiał, jeśli nie zostanie wdrożone leczenie. Równie ważna jest zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia. Niestety wraz z rozwojem ciąży rośnie ryzyko powiększania się hemoroidów z powodu uciążliwych zaparć oraz wzrostu poziomu progesteronu (który zwiększa ryzyko pojawienia się obrzęku żył). Więcej o tej dolegliwości w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/hemoroidy-w-ciazy. Aby temu przeciwdziałać, należy pić co najmniej 2 litry wody dziennie, jeść produkty bogate w błonnik oraz pamiętać o ruchu. Wspomagająco można stosować siemię lniane. Należy unikać produktów wywołujących zaparcia. Dieta powinna być lekkostrawna i zawierać produkty zawierające duże ilości witaminy C, mającej dobroczynny wpływ na stan żył. Wspomagająco można zastosować nasiadówki z kory dęby, która ma działanie antyseptyczne i ściągające. Więcej domowych sposobów na ulżenie w bólu zostało opisanych tu: https://portal.abczdrowie.pl/skuteczne-sposoby-na-leczenie-hemoroidow. Dodatkowo można stosować czopki oraz maść, które pomogą zniwelować skutki choroby i wpłynąć na spowolnienie jej postępu aż do porodu. Proszę pamiętać, by poinformować lekarza lub farmaceutę o ciąży, by dobrał bezpieczne w tym czasie środki farmakologiczne. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.