Co mogą znaczyć takie guzki nw odbycie w ciąży?

Witam jestem w 33 tygodniu ciąży i na odbycie wyskoczyły mi dwa guzki nie wiem co robić czy jest jakaś maść na to czy skontaktować się z lekarzem ale nie wiem jakim czy rodzinnym czy moim ginekologiem

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bardzo prawdopodobne – choć nie sposób tego stwierdzić z całą pewnością bez badania – że to guzki krwawnicze, czyli hemoroidy. Choroba hemoroidalna bardzo często ujawnia się w ciąży – zwłaszcza w III trymestrze, gdy krążenie żylne bywa utrudnione. Niekiedy wiele przyszłych mam skarży się na ten problem niemal od samego początku ciąży, co z jednej strony ma związek z nadmiernym wydzielaniem progesteronu i problemami z wypróżnieniem, zaś z drugiej – z niewłaściwą dietą lub zmianą stylu życia na mniej aktywny. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/hemoroidy-w-ciazy.

Postępowanie jest zależne zarówno od rozmiaru hemoroidów, przyczyny ich powstania, jak i dolegliwości, które im towarzyszą. Jeśli są to zaparcia – w pierwszej kolejności musi Pani zadbać o właściwy rytm wypróżnień, by problem nie nasilał się. W przypadku gdy hemoroidy bolą, swędzą lub krwawią – konieczne będzie wdrożenie leczenia oraz diety bogatej w witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne i wpływa pozytywnie na ich elastyczność. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/czy-dieta-zapobiegajaca-powstawaniu-hemoroidow-istnieje.

Na pewno powinna Pani zgłosić się do lekarza – ciąża to stan wzmożonej dbałości o siebie oraz o rozwijający się płód, a także zwiększonej ostrożności – zatem dopóki lekarz nie zdiagnozuje hemoroidów, lepiej unikać niepotrzebnego stosowania leków. Jeśli jednak zdecyduje się Pani na farmaceutyki przeciwdziałające hemoroidom, proszę uważnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania – nie wszystkie są bezpieczne w okresie ciąży i nie wszystkie mogą być stosowane przez przyszłą mamę.

Być może pomocny okaże się ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/skuteczne-sposoby-na-leczenie-hemoroidow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.