Co mogę zastosować na żylaki odbytu w ciąży?

Witam, Jakiś czas temu przez zaparcia nabawiłam się hemoroidów. Wracają co jakiś czas ale kilka. Dawek diohespanu max. Pomaga i znikają. Jednak teraz się pojawił jeden taki mały ale jestem w 6 tygodniu ciąży i nie wiem co mogę zastosować. Proszę o pomoc, Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam, przede wszystkim sugeruję profilaktykę hemoroidalną – niestety hemoroidy w okresie ciąży są bolączką wielu kobiet, a walka z nimi nie jest łatwa. Rosnący płód, a co za tym idzie coraz większa masa ciała zdecydowanie nie poprawiają sytuacji. Dodatkowo hormony ciążowe mogą powodować spowolnienie pracy jelit, skutkujące zaparciami. Te z kolei niestety nasilają dolegliwości związane z guzkami krwawniczymi. Dlatego tak ważne jest zapobieganie rozwojowi choroby na wczesnym jej etapie. To, co mogę zalecić to triada hemoroidalna: duża ilość błonnika pokarmowego w diecie, wypijanie odpowiednich ilości wody oraz aktywność fizyczna. To powinno sprawić, że sam proces defekacji będzie mniej obciążający dla żył. Druga sprawa, to właśnie wzmacnianie, czyli uszczelnianie żył – witamina C w pożywieniu, ewentualnie w suplementach powinna zdecydowanie pomóc. Gdy hemoroidy się już pokażą, można skorzystać z domowej mikstury do smarowania guzków krwawniczych. Znajdzie ją Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hemoroidy-to-powazna-choroba-cywilizacyjna-mamy-skuteczny-preparat-na-ich-leczenie-ktory-dziala-juz-po-kilku-minutach. Pomocne mogą okazać się również nasiadówki oraz okłady z torebek rumianku lub nagietka. Kilka innych wskazówek odnośnie higieny oraz pielęgnacji okolic intymnych w przypadku problemów z hemoroidami w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skuteczne-sposoby-na-leczenie-hemoroidow. Może Pani również stosować czopki doodbytnicze oraz maści dostępne w aptece bez recepty, proszę jednak każdorazowo czytać ulotkę lub zapytać farmaceutę o to, czy dany preparat może być stosowany przez kobiety w ciąży. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.