Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 7 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy żylaki odbytu mogą mieć związek z przyjmowaną antykoncepcją?

Witam. Od 8 miesięcy przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Qlaira. Już wcześniej miałam problemy z hemoroidami. Ostatnio jednak choroba na tyle postąpiła, że nie mogę sobie z nią poradzić popularnymi lekami z apteki. Czy może mieć to związek z przyjmowaną antykoncepcją? Czy to ona powoduje pogorszenie choroby hemoroidalnej?
KOBIETA, 38 LAT 2 miesiące temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

o ile żylaki odbytu nie są przeciwwskazaniem do zażywania pigułek antykoncepcyjnych, o tyle tabletki te mogą w rzadkich przypadkach nasilać chorobę hemoroidalną. Nie są polecane kobietom ze schorzeniami układu krążenia. Zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-a-wypadajaca-sluzowka-odbytu oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zylaki-odbytu-a-terapia-hormonalna.

O skutkach antykoncepcji hormonalnej może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-a-zylaki.

Jeżeli hemoroidy stały się w ostatnim czasie wyjątkowo dokuczliwe i dotychczasowe leki przestały być skuteczne, to proszę nie zwlekać z wizytą u proktologa. On powinien zadecydować o dalszym postępowaniu w postaci modyfikacji leczenia.

Proszę również pamiętać, że w chorobie hemoroidalnej kluczowe jest dbanie o właściwy rytm wypróżnień, czemu sprzyja odpowiednia dieta, nawodnienie oraz aktywność fizyczna.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hemoroidy-przyczyny-schorzenia-u-kobiet.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy