Co oznaczają te guzki okolicy odbytu?

Witam. Kilka miesięcy temu w okolicy krocza i odbytu pojawiły się podskórne guzki, ok. 1cm, wyczuwalne palcami. Zwykle nie dają żadnych objawów, czasem jednak jeden z nich raz na jakiś czas urośnie. Miejsce to jest wtedy nabrzmiałe, tkliwe przy otarciach, po ściśnięciu ból pojawia się z opóźnieniem. Zmiana taka utrzymuje się kilka dni i samoistnie znika. Powierzchnia guzków jest gładka, nie widać ich na zewnątrz. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

Pani objawy mogą świadczyć o dwóch przypadłościach. Po pierwsze może to być początek choroby hemoroidalnej, która wymaga odpowiedniego leczenia. W drugim przypadku guzki mogą być oznaką tzw. zakrzepu hemoroidalnego, który nie jest tym samym schorzeniem, co wymienione wcześniej.

Do sposobów radzenia sobie z takimi przypadłościami należy w szczególności farmakoterapia. Odpowiednie leki są stosowane między innymi na zmniejszenie bólu i opuchlizny. W domowych warunkach można stosować letnie kąpieli, a także chłodne okłady na miejsce objęte schorzeniem.

Zalecamy udanie się do lekarza POZ, który będzie w stanie zaplanować leczenie. W sprawach bardziej skomplikowanych, możliwe, że potrzebna będzie wizyta u proktologa.

W wolnej chwili może się Pani zapoznać z materiałami na naszej stronie, które opisują podobną tematykę:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niewielkie-guzki-w-okolicy-odbytu-czy-to-hemoroidy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-taki-guzek-w-okolicy-odbytu

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.