Czy bóle odbytu mogą mieć związek z seksem analnym?

mam bóle w okolicy odbytu, uprawiam sex analny i czy to może mieć skutki uboczne. proszę o pomoc zanim pujde do specjalisty. sodam jeszcze,że chłopaki z którymi to robię niemają chorób i są w miarę delikatni.
KOBIETA, 43 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Taki rodzaj stosunku może spowodować pojawienie się bólu odbytu. Proszę jednak mieć na uwadze, że może oznaczać szereg różnych chorób, szczególnie, gdy trwa on od dłuższego czasu lub pojawia się regularnie. W takiej sytuacji warto byłoby skonsultować ten problem z lekarzem.

Proponujemy wizytę u proktologa. Dzięki niej będzie można sprawdzić, czy faktycznie doszło do jakichś uszkodzeń, jak również wykluczyć różne schorzenia odbytu.

Czasami ból w tym rejonie może wiązać się np. z hemoroidami. Duży wpływ na ich pojawienie się ma nieodpowiednia dieta, niska aktywność fizyczna, jak również stres. Poza bólem i odczuwanym dyskomfortem, u pacjenta może pojawić się też krwawienie z odbytu, obrzęk oraz uporczywe swędzenie. Leczenie żylaków odbytu w dużej mierze opiera się na stosowanie leków przeciwzapalnych. W zależności od stopnia zaawansowania choroby niekiedy konieczne może być ich usunięcie z wykorzystaniem metody chirurgicznej. Ulgę mogą przynieść także różne domowe sposoby, np. nasiadówki z rumianku lub kory dębu. W profilaktyce tego schorzenia bardzo ważne jest także stosowanie odpowiedniej diety bogatej w dużą ilość błonnika pokarmowego, który usprawni trawienie. Hemoroidy to tylko jedna z możliwości. Więcej piszemy o nich w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy Aby wykluczyć inne choroby, niezbędna jest jak najszybsza konsultacja ze specjalistą.

Warto też sprawdzić, jak na zbliżone pytania odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-dyskomfort-po-seksie-analnym

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-bol-podbrzusza-po-seksie-analnym

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.