Co może znaczyć guzek między pochwą a odbytem?

Witam! O czym może świadczyć mały (ok. 1cm) guzek pomiędzy pochwą a odbytem? Jest on lekko jaśniejszy od skóry (biały). Mam go od około 2-2,5 miesięcy, zażywałam go podczas mycia się. Byłam z tym u ginekologa, przepisał mi maść - Primafucort na 8 dni do smarowania, ale nie powiedział co konkretnie może oznaczać ten guzek. Podczas 4 dnia smarowania z guzek zaczął się zmniejszać, ale całkowicie NIE zniknął. Po odstawieniu maści zaczął ponownie rosnąć. Nie mam problemu ani bólu podczas stosunku, chodzenia, siadania/wstawania, wypróżnia. Guzek boli mnie jedynie, gdy mocniej go dotknę. Ginekolog, powiedział że jeśli guzek mi się nie zmniejszył, to wtedy należy go wyciąć lub zamrozić. Warto to robić? Czy mogą być to hemoroidy? Może być to rak? W internecie wyczytałam, że może być to kaszak. Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety, aby ocenić charakter tej zmiany niezbędna jest bezpośrednia konsultacja lekarska. Zalecamy ponowną wizytę u ginekologa lub proktologa. Wszelkie zmiany w okolicy odbytu i pochwy mogą pojawiać się z wielu różnych przyczyn.

Od dokładnej oceny tego guzka będzie zależał przebieg dalszego leczenia. Czasami może być to tylko zwykłe podrażnienie skóry miejsc intymnych, a innym razem poważniejsze schorzenia. Zmiany w tym miejscu mogą być zarówno hemoroidami, jak i wskazywać na inne choroby narządów intymnych. W przypadku hemoroidów warto wzbogacić swoją dietę o większą ilość błonnika, zadbac o odpowiednie nawodnienie organizmu i stosować aktywność fizyczną.

Niepokojącym sygnałem powinny być zawsze towarzyszące mu objawy, jak krwawienia, ból czy pieczenie. Czasami tego typu zmiany mogą wskazywać również na rozwijające się choroby weneryczne. Jeżeli problem będzie utrzymywał się przez dłuższy czas proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty i jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy

Warto również sprawdzić, co na podobne tematy odpowiadają specjaliści serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiany-w-odbycie-czy-sa-grozne

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwiste-guzki-w-okolicy-odbytu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jest-powodem-narosli-miedzy-pochwa-a-odbytem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.