Co oznacza taki guzek nad lewym uchem?

Witam, od dwóch tygodni mam siny guzek nad lewym uchem. Myślałam że to może od gumki od maseczki. Guzek nie boli mnie ale przy dotyku mam dyskomfort. Jest wielkości zielonego groszku. Proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywany przez Panią guzek przy uchu może być niegroźną zmianą dermatologiczną pod postacią kaszaka. Kaszak zwany również jako torbiel zastoinowa często tworzy się w okolicach mieszków włosowych. Siny czy nawet ciemny kolor na kaszaku może oznaczać przytkanie kanału mieszka włosowego. W takich przypadkach może dochodzić do zakażenia bakteryjnego lub stanów zapalnych, dlatego wskazane jest usunięcie tej zmiany podczas zabiegu dermatologicznego.

Musi Pani także pamiętać, że taka zmiana może oznaczać stany nowotworowe. Jeżeli guzek jest twardy, zbity i powiększa się, może oznaczać, że znajdują się w nim komórki nowotworowe. Chłoniaki nowotworowe są leczone za pomocą technik radioterapii lub chemioterapii.

Oczywiście nie może Pani popadać w niepokój, ponieważ aby konkretnie zdiagnozować taki przypadek, należy udać się do dermatologa, który jest w stanie postawić jednoznaczną diagnozę i zaplanować ewentualne leczenie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat zmian skórny w postaci kaszaków:

https://portal.abczdrowie.pl/kaszak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.