Co może znaczyć ra wyczuwalna zmiana z tyłu głowy?

Dzień dobry. Dziś wyczułem z tyłu głowy zmianę wielkości grochu. Jest to jakby takie wybrzuszenie. Jest różowo/czerwona, miękka i nie boli w dotyku. W dotyku jest jakby „tłusta”, ale może tylko mi się wydaje.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywany przez Pana guzek może oznaczać wiele. Po pierwsze, taka krosta może się pojawić po ugryzieniu owada. W innych przypadkach, taką deformacje możemy diagnozować jako tłuszczaka. Jest to niezłośliwa zmiana nowotworowa tkanek miękkich. Przyczyn powstawania tłuszczaków jest wiele, najczęściej ich powstawanie jest związane z uwarunkowaniami genetycznymi.

Taki guzek może też być “zwykłym” kaszakiem. Kaszak zwany jest również jako torbiel zastoinowa. Tworzy się ona często w okolicach mieszków włosowych. Siny czy nawet ciemny kolor na kaszaku może oznaczać przytkanie kanału mieszka włosowego. W takich przypadkach może dochodzić do zakażenia bakteryjnego lub stanów zapalnych, dlatego wskazane jest usunięcie tej zmiany podczas zabiegu dermatologicznego.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym kaszaków:

https://portal.abczdrowie.pl/kaszak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.