Bolesny guzek pod pachą - czy to coś niebezpiecznego?

Witam; W czasie kąpieli zauważyłam, że pod pachą pojawiła się mała czerwona gulka, nieco boląca przy dotykaniu. Na następny dzień gulka powiększyła się, stała się o wiele bardziej bolesna, przy okazji pojawił się "ropny czubek". Wycisnęłam z niej trochę ropy, nadal jest takiej samej wielkości, a ropa nie leci już w ogóle. Pokazałam rodzicom, kazali poczekać, aż trochę się "powiększy" etc. Jeśli zmiany nie ustąpią, wybierzemy się do lekarza... Mam więc pytanie - co to jest, jak to wyleczyć i czy można domowymi sposobami? Czy to coś niebezpiecznego? Czy może być to spowodowane regularnym usuwaniem włosków spod pach maszynką? Dziękuję za odpowiedź ;)
ponad rok temu

Witam serdecznie.

Prawdopodobnie opisane zmiany są związane z zapaleniem mieszków włosowych lub zaczopowaniem ujścia gruczołów znajdujących się licznie w tej okolicy. Usuwanie owłsosienia mogło mieć wpływ na rozwój zmian. Jednak żeby stwierdzić jednoznacznie co jest przyczyną objawów wskazana jest wizyta u lekarza, który będzie miał możliwość obejrzenia zmian, badania lekarskiego i dokładnego zebrania wywiadu.

Jeżeli zmiana będzie się nadal powiększała lub dolegliwości bólowe się wzmogą, albo dołączy się obrzęk tkanek wokół zmiany lub wystąpi wzrost temperatury ciała, wówczas konieczna będzie wizyta u lekarza - rodzinnego lub dermatologa.
Zmiany proszę nie drażnić, nie wyciskać i nie drapać.

Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Opisywana przez Panią zmiana to tzw. kaszak. Jest to innymi słowy torbiel zastoinowa tworząca się w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Guz rośnie powoli, nie jest złośliwy. Torbiel może zmieniać swoją barwę z białej na żółtą. Torbiel zazwyczaj z początku nie jest bolesna, jednak w przebiegu zmian, przy nad każeniu bakteriami może stać się tkliwa i bolesna. Ścianę kaszaka tworzą komórki, które do wnętrza produkują żółtą substancję. Kaszak może sam pęknąć, jeśli powiększy się do dużych rozmiarów. Zazwyczaj kaszak umieszczony jest na skórze twarzy, szyi, górnej części pleców czy pachwin. Jeśli chodzi o postawanie kaszaków, to ich etiologia nie jest do końca poznana. Uważa sie, że mogą mieć na jej powstawanie drobne uszkodzenia włosa i mieszka włosowego, np. przy goleniu. Poza tym ich powstawaniu sprzyja występowanie trądziku, stany zapalne skóry, otarcia, trądzik. Częściowo uważa się, że przyczyny powstawania kaszaka są genetyczne. Czasami kaszaki powstają w okresie embrionalnym i w takim przypadku mogą być uważne za rodzaj wady rozwojowej. Dodatkowo na powstawanie małych, powierzchniowych kaszaków tzw. prosaków może sprzyjać ekspozycja na promieniowanie słoneczne UVA i UVB. Dodatkowo sprzyja im używanie niektórych kremów na bazie oleju. Średnica kaszaków wynosi od kilu milimetrów do nawet 5 centymetrów. Kaszaki można usuwać chirurgicznie, lekarz rodzinny może wypisać skierowanie. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, tak że pacjent przez cały czas jest przytomny.