Witam serdecznie.
Prawdopodobnie opisane zmiany są związane z zapaleniem mieszków włosowych lub zaczopowaniem ujścia gruczołów znajdujących się licznie w tej okolicy. Usuwanie owłsosienia mogło mieć wpływ na rozwój zmian. Jednak żeby stwierdzić jednoznacznie co jest przyczyną objawów wskazana jest wizyta u lekarza, który będzie miał możliwość obejrzenia zmian, badania lekarskiego i dokładnego zebrania wywiadu.
Jeżeli zmiana będzie się nadal powiększała lub dolegliwości bólowe się wzmogą, albo dołączy się obrzęk tkanek wokół zmiany lub wystąpi wzrost temperatury ciała, wówczas konieczna będzie wizyta u lekarza - rodzinnego lub dermatologa.
Zmiany proszę nie drażnić, nie wyciskać i nie drapać.
Pozdrawiam.
Opisywana przez Panią zmiana to tzw. kaszak. Jest to innymi słowy torbiel zastoinowa tworząca się w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Guz rośnie powoli, nie jest złośliwy. Torbiel może zmieniać swoją barwę z białej na żółtą. Torbiel zazwyczaj z początku nie jest bolesna, jednak w przebiegu zmian, przy nad każeniu bakteriami może stać się tkliwa i bolesna. Ścianę kaszaka tworzą komórki, które do wnętrza produkują żółtą substancję. Kaszak może sam pęknąć, jeśli powiększy się do dużych rozmiarów. Zazwyczaj kaszak umieszczony jest na skórze twarzy, szyi, górnej części pleców czy pachwin. Jeśli chodzi o postawanie kaszaków, to ich etiologia nie jest do końca poznana. Uważa sie, że mogą mieć na jej powstawanie drobne uszkodzenia włosa i mieszka włosowego, np. przy goleniu. Poza tym ich powstawaniu sprzyja występowanie trądziku, stany zapalne skóry, otarcia, trądzik. Częściowo uważa się, że przyczyny powstawania kaszaka są genetyczne. Czasami kaszaki powstają w okresie embrionalnym i w takim przypadku mogą być uważne za rodzaj wady rozwojowej. Dodatkowo na powstawanie małych, powierzchniowych kaszaków tzw. prosaków może sprzyjać ekspozycja na promieniowanie słoneczne UVA i UVB. Dodatkowo sprzyja im używanie niektórych kremów na bazie oleju. Średnica kaszaków wynosi od kilu milimetrów do nawet 5 centymetrów. Kaszaki można usuwać chirurgicznie, lekarz rodzinny może wypisać skierowanie. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, tak że pacjent przez cały czas jest przytomny.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Rana po usuwaniu kaszaka – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Co może oznaczać taki guzek w okolicy ucha? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy każdy kaszak wymga usunięcia? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Torbiel w oku z jasno żółtym wypełnieniem – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Czy torbiel naskórkowa to kaszak? – odpowiada Dr n. med. Dorota Wojnowska
- Czym może być spowodowane powstawanie kaszaków? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Co może oznaczać taka krosta na wargach sromowych? – odpowiada Mgr Martyna Dudzińska
- Co oznacza taki guzek nad lewym uchem? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza guzek pod pachą u 33-latka? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Co zrobić z tym kaszakiem pod pachą? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Kaszak na mosznie - jak wygląda, dlaczego powstaje i jak go leczyć?
Kaszak na mosznie to zgrubienie lub niewielki guze
Kaszak - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, domowe sposoby
Kaszak to nic innego jak cysta naskórkowa (łojowa
Kaszak złośliwy? Co to za zmiana?
Kaszak złośliwy nie jest - to pewne. Jest nowotwor