Czy każdy kaszak wymga usunięcia?

Czy kaszaka zawsze się wycina? Mam małego kilka mam na głowie. Dzięki
MĘŻCZYZNA, 37 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

kaszak to struktura torbielowata rozwijająca się w pobliżu mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Tworzy się poprzez blokadę otworu mieszka włosowego, co prowadzi do stopniowego gromadzenia złuszczonej skóry i sebum. Wypełniony jest substancją, która ma najczęściej barwę białą lub żółtą.

Ich usuwanie nie zawsze jest konieczne. Kaszaki są zazwyczaj zmianami łagodnymi i niegroźnymi dla zdrowia. Decyzja o usunięciu kaszaków zależy od kilku czynników, w tym od ich lokalizacji, rozmiaru, dyskomfortu, który mogą powodować, oraz preferencji pacjenta.

Warto skonsultować się z dermatologiem, aby ocenić zmianę i omówić możliwości leczenia.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/kaszak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.