Co mam robić z tymi kaszakami?

Dzień dobry. Od długiego czasu mam trzy guzki na głowie i myślę że to kaszaki ale pewności nie mam.Dwa z nich raczej nie rosną, a ten jeden rośnie ale bardzo powoli.Są raczej twarde ale jak nacisne palcem to jakby miekkawe i jak dotknę tak mocniej to jakby się przesuwają, tak mi się wydaje. Mam 36 lat ogólnie dobry stan zdrowia,jedynie lekka nadwagę przy wzroście 168 waga 90 kg i lekko podwyzszony cukier na czczo 98 ogólnie dobre wyniki.Zawsze mi się włosy przetluszczaly stąd myślę że to te kaszaki ale się nie znam. Czy muszę je usuwać,czy zabieg boli?czy one mogą same się wchłonąć lub peknac?i jaka jest cena wycięcia jednego kaszaka prywatnie? I czy to napewno te kaszaki? Proszę odpisać dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety, by zdiagnozować guzki konieczna jest wizyta u lekarza oraz obejrzenie zmian – może Pani zgłosić się do internisty z przychodni POZ lub do specjalisty – dermatologa lub chirurga.

Faktycznie do najczęściej spotykanych guzków usytuowanych na głowie należą kaszaki, które tworzą się zazwyczaj tam, gdzie rosną włosy lub występują gruczoły łojowe. Inaczej kaszaki nazywane są torbielą zastoinową i mają postać torebek wypełnionych mazią. Jedną z przyczyn ich powstawania jest uszkodzenie mieszka włosowego. Zazwyczaj powoli rosną i nie powodują żadnych dolegliwości, ale należy je usuwać.

Do wyboru jest metoda chirurgiczna oraz krioterapia, czyli wymrażanie zmiany – proszę zapytać lekarza o możliwości usunięcia kaszaka, gdyż wiele zależy od ich rozmiaru czy ilości, a także umiejscowienia. Kaszaki nie wchłaniają się same, natomiast faktycznie mogą pęknąć, tworząc stan zapalny, czemu lepiej zapobiec poprzez usunięcie guzka w gabinecie lekarskim.

Jeżeli kaszak jest niewielki, można spróbować okładać go kompresem z miksturą o działaniu ściągającym. Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://uroda.abczdrowie.pl/usuwanie-kaszakow.

Co do bólu podczas zabiegu, to nie jest on dotkliwy – nie musi się Pani obawiać. O cenę proszę zapytać lekarza lub ośrodek medyczny, do którego się Pani uda. Koszt zabiegu waha się w zależności od ilości zmian oraz rozmiaru kaszaka, choć oczywiście może Pani wykonać zabieg w ramach umowy z NFZ. Wówczas będzie to bezpłatne.

Więcej o kaszakach w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kaszak.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.