Co robić z tym guzkiem na wardze sromowej u 22-latki?

Od około tygodnia zmagam się z dolegliwością związaną z miejscem intymnym. Na wardze sromowej większej pojawił się duży, twardy, podskórny guzek. Następnego dnia obok pojawił się kolejny. W kolejnych dniach guzki pomniejszyły się, były lekko bolesne tylko przy dotyku lecz niestety stare nie znikają i pojawiają się kolejne. Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przyczyn pojawiania się guzków na wardze sromowej jest kilka. Może to być objaw torbieli zastoinowej (zwanej potocznie kaszakiem) lub oznaka zapalenia gruczołu Bartholina.

Małe torbiele są w stanie oczyścić się same, a następnie wchłonąć nie sprawiając większych problemów. Większe mogą jednak wymagać interwencji chirurga. Nie wiemy, jakiego rozmiaru guzki są u Pani i jaka jest ich przyczyna występowania, dlatego uważamy, że powinna Pani udać się do gabinetu ginekologa, który po zbadaniu oceni zmiany i zaleci dalsze postępowanie.

Czasem narośle mogą być związane z chorobami wenerycznymi – na przykład kiłą lub wirusem brodawczaka ludzkiego.

Temat ten został szerzej opisany w jednym z naszych artykułów, który znajdzie Pani pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/guzek-na-wardze-sromowej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.