Co to jest cysta łojowa?

Będąc u dermatologa na kontroli znamion zwrócił on uwagę że na twarzy mam cystę łojową. w domu jednak nic takiego nie zauważyłem. Czy to to samo co kaszak? Czy to coś groźnego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

cysta łojowa czy cysta naskórkowa lub zastoinowa nosi również miano kaszaka. Jest łagodnym guzkiem o charakterze torbieli występującej w okolicach twarzy, głowy, szyi. Zlokalizowana jest w okolicy mieszków i gruczołów włosowych. We wnętrzu torbieli znajduje się zrogowaciały naskórek i łój. Być może zainteresuje Pana odpowiedź naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-torbiel-naskorkowa-to-kaszak.

Kaszaki, to jest cysty łojowe, nie są groźne, niemniej mają tendencję do wzrastania, więc warto je usuwać. W zależności od rozmiaru kaszaka można go nakłuć i wycisnąć, bądź usunąć chirurgicznie. Niekiedy cysty łojowe mogą prowadzić do stanu zapalnego i nadkażenia bakteryjnego, dlatego w przypadku większych kaszaków warto się zgłosić do lekarza. O możliwościach leczenia powinien Pan porozmawiać z dermatologiem.

Więcej o kaszakach w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kaszak.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.