Co może oznaczać guzek w pępku?

Twardy guzek w pepku. Od roku w moim pepku rośnie twardy guzek. Byłam u chirurga, ten zlecił badanie USG,gdzie wykluczono przepukline pępkową. Guzek rośnie powoli, parę razy doszło do niewielkiego krwawienia z guzka. Zmiana potem staje się trochę miękka, ale za kilka godzin czuje kłucie i pulsowanie. E-porady i smarowanie tribiotykiem, pomaga tylko na chwilę. Czy to rzeczywiście jest kaszak?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli chirurg stwierdził, że to kaszak, to należy usunąć tę zmianę – o leczeniu decyduje m.in. rozmiar takiej zmiany, niemniej jeżeli powoduje ona ból i szereg innych dolegliwości, to należy wziąć pod uwagę nie tylko antybiotykoterapię, która po prostu leczy nadkażenie bakteryjne, ale np. krioterapię czy chirurgiczne usunięcie torbieli. Niestety bez obejrzenia tego guzka nie sposób ocenić czy na pewno jest to torbiel zastoinowa zwana kaszakiem. Są to jednak zmiany na tyle charakterystyczne, że chirurg czy dermatolog powinien to ocenić bez problemu. Z uwagi na to, że wewnątrz takiej cysty znajduje się maź z potem, łojem, a czasem i mieszkami włosowymi, to konieczne może być wykonanie drenażu, a nawet wycięcie zmiany z marginesem zdrowej tkanki. O kaszakach może Pani przeczytać pod tym adresem: https://uroda.abczdrowie.pl/usuwanie-kaszakow.

Jeżeli wykluczona została przepuklina, a leczenie antybiotykiem nie daje rezultatu, to niestety może być to również guz pępka, zwany guzem siostry Mary Joseph. Jest to twarda zmiana, często o wrzodziejącej powierzchni, z której sączy się ropa lub płyn surowiczy. Niestety bywa symptomem nowotworu np. jelit czy jajnika. Taki przypadek został opisany w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/miala-guzek-na-pepku-to-byl-nietypowy-objaw-raka.

Sugeruję niezwłoczne konsultacje lekarskie – może warto wybrać się do dermatologa, który potwierdzi bądź wykluczy obecność kaszaka i niezwłocznie wdroży leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.