Co oznacza taki wynik TK jamy brzusznej 38-latki?

Dzień Dobry Moja mama jest po ozt w kontrolnym TK trzustka stabilna ale wyszło tłuszczakowatość krezki. Jest napisane tłuszczak nieznacznie przemieszcza jelito ma 2cm. Lekarz widząc opis TK w ogóle nic o tym nie wspomniał . Co to jest ten tłuszczak krezki,co powoduje i czy to się jakoś leczy? Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój o zdrowie mamy. Bardzo dobrze, że w przypadku wszelkich wątpliwości wykonane zostało tak precyzyjne badanie obrazowe. Takie postępowanie diagnostyczne pozwala na wychwycenie w porę wszelkich zmian, a także ocenę stanu narządów wewnętrznych.

Nie wspomniała Pani, w jakim celu było wykonywane to badanie, a także, czy u mamy występują jakieś choroby przewlekłe, wymagające przyjmowania pewnych leków.

Na podstawie wyniku tomografii komputerowej jamy brzusznej stwierdzono obecność tłuszczaka krezki. Takie zmiany wykryte w przewodzie pokarmowym są łagodnymi nowotworami pochodzenia mezenchymalnego. Zlokalizowane są zazwyczaj w obrębie błony śluzowej. Tłuszczaki najczęściej występuje w okolicach jelita grubego, cienkiego oraz żołądka. W przypadku braku objawów oraz nieznacznych rozmiarów zazwyczaj pozostawia się je do dalszej kontroli.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić charakter danej zmiany. Zalecamy zatem konsultację u lekarza gastrologa, aby zdecydował o dalszym postępowaniu oraz ewentualnym leczeniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tluszczak

https://portal.abczdrowie.pl/tluszczaki-nowotwory-niezlosliwe

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/operacja-usuniecia-tluszczaka-krezki-jelita-cienkiego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.