Co oznacza taki wynik morfologii u 38-latki?

Witam pisze do państwa w sprawie wyników krwi czy mogę prosić o ich ocenienie. MPV 13.7 (NORMA 7-12), P-LCR 53.6% (NORMA 13-43) PLT 150(NORMA 140-440) PLT krew pobrana na cytranian sodu PLT 120 (NORMA 140-440) PDW 20.4 (NORMA 6-15) . Dziękuję I Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi. To bardzo ważna profilaktyka w kierunku wielu chorób oraz ocena funkcjonowania najważniejszych narządów.

Nie wspomniała Pani, czy występują pewne choroby przewlekłe, wymagające stosowanie niektórych leków na stałe. To istotna informacja, gdyż wiele preparatów może mieć wpływ na wyniki badań.

Analizując przedstawione wyniki, można by stwierdzić, że tylko niektóre parametry wystąpiły w pewnych odchyleniach od norm referencyjnych. Nieznaczne podwyższenie MPV mogłoby wskazywać na niewielki niedobór żelaza, czyli niedokrwistość. Może także być to związane z przebytą operacją lub urazem, gdzie nastąpiła znaczna utrata krwi.

Podwyższone P-LCR, zazwyczaj jest związane z małopłytkowością i może mieć związek z podwyższonym MPV. Może dochodzić do niszczenia trombocytów i prowadzi do powstawanie większych rozmiarów trombocytów.

Ze względu na odległość, trudno jest całkowicie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego zalecamy Pani konsultację z lekarzem internistą. Specjalista po analizie dotychczasowych wyników zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-i-leczenie-anemii-z-niedoboru-zelaza

https://portal.abczdrowie.pl/mpv-morfologia-czym-jest-spadek-mpv-wzrost-mpv-ciaza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.