Co oznacza wynik morfologii u 7-latki?

Witam,proszę o interpretację wyników córki 7 lat. Płytki krwi wynik 411 ,a norma 199-367,Bazofile wynik 0,07 norma 0,01-0,05,Bazofile wynik 1,4 norma 0-0,6.Lekarz alergolog zlecił badanie z krwi panel alergenów z krwi (testy skórne wyszło alergia na kurz i roztocza)wynik z krwi będzie w środę i przy okazji sama od siebie zrobiła jeszcze morfologię bo córka bardzo słabo je i dzisiaj odebrałam wynik online.Iczywiescie wybiorę się do lekarza ale co oznaczają zaznaczone ,te trzy wymienione.Dziekuje

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi u dziecka. To istotna profilaktyka w kierunku rozpoznania wielu chorób, jak i niezbędna ocena funkcjonowania organizmu. W przypadku dzieci, powinno się wykonywać podstawowe badania krwi raz w roku, aby w porę wychwycić wszelkie nieprawidłowości.

Biorąc pod uwagę, że wystąpiła u Pani dziecka alergia wziewna na roztocza kurzu domowego, mogą w wyniku tego faktu występować zmienione niektóre parametry krwi.

Analizując przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że u Pani dziecka wystąpiła przekroczona wartość płytek krwi. Trombocyty są bardzo ważnym składnikiem krwi, gdyż odpowiadają za procesy krzepnięcia. Nadpłytkowość u dziecka może wynikać z nadprodukcji płytek krwi, jako odpowiedzi na działanie różnych bodźców, jak: krwotoki, stany zapalne, alergie, urazy, zabiegi operacyjne, czy intensywny wysiłek fizyczny.

Bazofile i eozynofile, jako elementy białych krwinek, bardzo często towarzyszą różnego rodzaju alergiom. Wyniki podwyższone mogłyby wskazywać właśnie na istnieje alergii wziewnej u Pani dziecka.

Wyniki badań nie są znaczącą odbiegające od normy, dlatego też, prawdopodobnie nie powinno być powodów do niepokoju.

Oczywiście zalecamy Pani konsultację z lekarzem pediatrą w celu oceny dotychczasowych wyników badań. Specjalista, w razie wątpliwości zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz leczeniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/z-czego-moga-wynikac-alergie-skorne-u-dzieci

https://portal.abczdrowie.pl/plt

https://zdrowie.parenting.pl/plytki-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/bazofile

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.