Co oznaczają takie wyniki mojego dziecka?

Dzień dobry.Proszę o interpretację wyników siedmioletniego dziecka. Eryttrocyty5,14 , hematokryt:43,płytki krwi 415 tys.(przy normie lab.350),eozynofile:0,80 tys.,neutrofile:24 tys.,bazofile 0,9%, ALAT:25,5. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie napisała Pani, czy obecnie występują pewne objawy u dziecka oraz czy wystąpiła w ostatnim czasie jakaś infekcja. To istotne informacje, gdyż przebyte stany zapalne rzutują na wyniki badań krwi.

Morfologia krwi jest bardzo ważnym badaniem profilaktycznym, oceniającym funkcjonowanie całego organizmu. Na podstawie tego badania można stwierdzić, czy toczy się aktualnie stan chorobowy i zapalny, a także czy występują niedobory odporności oraz niedokrwistość.

Na podstawie przedstawionych badań, można by stwierdzić, że został przekroczony poziom płytek krwi (wg przyjętego zakresu norm). Nie jest to znaczne odchylenie, jednakże zalecamy konsultację z lekarzem pediatrą. Prawdopodobnie będzie wymagana obserwacja i powtórzenie badań we wskazanym czasie. Powinno się zaznaczyć, że wszystkie parametry krwi należałoby rozpatrywać całościowo.

Zwiększona liczba trombocytów (płytek krwi) może wynikać z wielu czynników. Zazwyczaj podwyższony poziom związany jest ze stanami zapalnymi toczącymi się w organizmie, z niedokrwistością, krwotokami, urazami.

Biorąc pod uwagę wskazane wyniki badań, również neurocyty wystąpiły poniżej normy. Dla przedziału wiekowego Pani dziecka, powinny wynosić minimum 35%. Przyczyną neutropenii mogłaby być niedokrwistość, infekcje wirusowe, bakteryjne, a także pewne urazy, czy krwotoki.

Proponujemy, jak już wcześniej wspomniano, wizytę u lekarza pediatry. Specjalista po przeanalizowaniu wyników badań zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/plytki-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/neutrocyty

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.