Co mogą oznaczać te objawy u mojego dziecka?

Dzien dobry, chciałam zapytać co to może być w przypadku dziecka? Chodzi o to że mój synek w lutym dostał powiększonego węzła chłonnego.. Bral antbiotyki 3 miesiące z powodu infekcji dróg oddechowych, miał lekki stan podgorączkowym następnie całkiem nie dawno miał afty też gorączka była 2 dni i teraz bardzo mi się poci w nocy mimo że śpi bez koszulki i przy otwsrtm oknie itp BARDZO SIĘ MARTWIĘ, PROSZĘ O JAKĄŚ PODPOWIEDŹ... P. S miał badania w maju i lekarz mówił że są w normie ale coś mi nie daje spokoju

Redakcja abcZdrowie

Witam,

to naturalne, że niepokoi się Pani o dziecko, ale jeżeli brakuje podstaw do rozpoczęcia diagnostyki, a stan syna nie budzi większych podejrzeń, to trudno cokolwiek radzić.

Powiększone węzły chłonne to reakcja obronna organizmu na np. jakiś patogen, natomiast infekcje dróg oddechowych w okresie zimowym, zwłaszcza u dzieci, są stosunkowo częste. Proszę pamiętać, że dziecko nie ma w pełni wykształconego układu odpornościowego, co oznacza większą podatność na różnego rodzaju infekcje. Nie sposób tego uniknąć, zwłaszcza gdy dziecko wkracza w wiek przedszkolny i zaczyna mieć wzmożony kontakt z większą grupą dzieci. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/nabywanie-odpornosci-u-dziecka.

Afta i gorączka mogą być sygnałem infekcji, podobnie jak chwilowa nadpotliwość, natomiast jeżeli brak innych objawów, a stan dziecka jest dobry, to mogę doradzić tylko obserwację oraz ewentualnie morfologię krwi, oznaczenie poziomu witaminy D3, posiew moczu i oznaczenie poziomu CRP, czyli białka C-reaktywnego. O tym wskaźniku stanu zapalnego może Pani przeczytać w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/stan-zapalny-w-organizmie.

O aftach natomiast przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/afty-u-dzieci-jak-je-rozpoznac-jak-leczyc-afty-u-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.