Co zrobić z tą opryszczką u dziecka?

Dzień dobry, poszukuje pomocy w sprawie 3letniej dziewczynki, która od 12mies życia zmaga się z opryszczką. Obecnie co dwa-trzy tygodnie pojawia się raz na wardze lub nosie albo pod noskiem dziecka ostatnio dodatkowo pojawiły się pojedyncze afty w buzi. Stosujemy cebion, syropy wzmacniające odporność, próbowałysmy soku z aloesu. Niestety problem pojawia się coraz częściej.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opryszczka wargowa jest chorobą wirusową (wywołuje ją wirus HSV), która mimo przechorowania, nie daje odporności. Wirus pozostaje w organizmie, atakując w momentach spadku odporności. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-u-dzieci.

W przypadku gdy nawroty mają miejsce tak często, jak u Pani córki, nie należy bagatelizować problemu. Przewlekłemu występowaniu opryszczki wargowej sprzyjają niedobory odporności, dlatego, po konsultacjach z pediatrą, warto byłoby zwrócić się do immunologa. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czeste-infekcje-i-opryszczka-u-dziecka-przedszkolnego.

O niedoborze odporności mogą świadczyć nawracające choroby: zakażenie ucha środkowego, zapalenie zatok, pojawianie się pleśniawek czy infekcji grzybiczych oraz nieefektywne antybiotykoterapie czy słabe przybieranie dziecka na wadze czy inne niepokojące sygnały i epizody chorób mające miejsce w przeszłości. Warto więc przeanalizować pod tym kątem życiorys córki. Jeśli jest Pani zainteresowana, to odsyłam do artykułu na temat wrodzonego niedoboru odporności: https://portal.abczdrowie.pl/wrodzone-niedobory-odpornosci-u-dzieci.

Należy też rozważyć leczenie lekiem przeciwwirusowym oraz wspieranie odporności dziecka w postaci suplementacji witaminy C, D3 lub preparatów kompleksowych.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/wzmacnianie-odpornosci-u-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.