Czy mogę zarazić dziecko opryszczką?

Witam, mam pytanie odnośnie opryszczki wargowej, mianowicie: za miesiąc mam termin porodu, 3 dni temu pojawiła mi się opryszczka na ustach w trakcie kompletowania, prania i prasowania ubranek dla dziecka, czy przez to jest możliwość zarażenia opryszczka? Czy powinnam raz jeszcze wyprac te rzeczy? Dziekuje za odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opryszczka wargowa to skutek zakażenia wirusem HSV – niewykluczone, że ciąża i wahania hormonalne lub chwilowy spadek odporności sprawiły, że aktywowała się właśnie teraz. Zdecydowanie źródłem infekcji nie są ubranka – niezależnie od tego czy są to ubranka nowe, ze sklepu, czy też używane. O drogach zakażenia może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-na-ustach-jak-jej-zaradzic.

Jeżeli nigdy wcześniej nie chorowała Pani na tzw. febrę, to warto skonsultować się z lekarzem. Opryszczka może być niebezpieczna dla rozwijającego się płodu, więc sugeruję podjęcie leczenia. Proszę zapoznać się z odpowiedzią na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opryszczka-na-ustach-w-ciazy. Proszę również pamiętać, że zakażanie przebiega poprzez kontakt z płynem surowiczym ze zmian na ustach, więc w tym okresie należy ze szczególną uwagą dbać o higienę.

Więcej informacji w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-opryszczke-wargowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.