Czy ta opryszczka zagraża w ciąży?

Witam . Prawdopodobnie dostaje opryszczke na ustach. A jestem w 15 tyg ciazy A jescze nigdy w życiu nie mialam opryszczki czy zagraża to mojemu dziecku ???proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli opryszczka wargowa, potocznie zwana zimnem lub febrą, pojawiła się u Pani po raz pierwszy w życiu, to faktycznie wirus HSV typu 1 ją powodujący może być niebezpieczny dla rozwijającego się płodu. Sugeruję zatem niezwłoczne konsultacje z lekarzem z przychodni POZ lub ginekologiem prowadzącym ciążę – powinien przepisać leki antywirusowe bezpieczne dla kobiet w ciąży. Zakażenie wirusem HSV podczas pierwszych 6 miesięcy ciąży stanowi realne zagrożenie dla płodu – poza ryzykiem poronienia lub przedwczesnego porodu należy obawiać się wad rozwojowych lub neurologicznych u dziecka. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-wargowa-u-kobiety-spodziewajacej-sie-dziecka.

Proszę również pamiętać o bezwzględnej higienie – zwłaszcza na etapie pojawiania się wyprysków z płynem surowiczym. Wówczas może dojść do zakażenia innych osób, a także przeniesienia wirusa np. powodując zapalenie spojówek. Więcej o chorobie i metodach walki z nią pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-na-ustach-jak-jej-zaradzic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.