Czy dziecko też będzie miało opryszczkę?

Dzień dobry. Mój mąż miał opryszczke na ustach,potocznie nazywane "zimnem",przez przypadek zdarzyło mu się pocałować w usta naszego synka,który ma 2 lata. Dodam,że ja takze w okresie zmniejszonej odporności(zima,jesień) też przechodzę "zimno" na ustach-wirusa. Czy teraz mój syn także jest zarażony? Co zrobić? Proszę o poradę. Dziękuję,pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam, opryszczka, czyli „zimno” lub też febra, to dolegliwość wywoływana przez wirusa HSV-1. Jego nosicielem jest się przez całe życie, zaś choroba atakuje w wyniku osłabionej odporności, stresu lub wahań hormonalnych. Po przechorowaniu odporność nie jest nabywana – wirus trwa w uśpieniu w zakończeniach nerwowych aż do kolejnego epizodu spadku odporności. Szacuje się, że ponad 80% populacji jest nosicielami wirusa HSV-1. Opryszczka ma cztery fazy rozwoju – w fazie 3., kiedy pęcherze wypełnione są płynem surowiczym, najłatwiej o zarażenie – to właśnie ów płyn zawiera potężną dawkę wirusa, który może być przenoszony z łatwością. W tym artykule przeczyta Pani o etapach choroby: https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozwija-sie-opryszczka. Opryszczka jest chorobą wysoce zakaźną, a osoby chore, zwłaszcza w fazie tworzenia się pęcherzy, powinny zachować szczególną ostrożność. Nie wolno całować nikogo (a zwłaszcza dzieci), dobrze też mieć osobny ręcznik, a sztućce czy talerze myć gorącą wodą z detergentem. Warto również podjąć aktywną walkę z objawami opryszczki, tak by szybko ją zażegnać, a tym samym zminimalizować ryzyko przypadkowego zarażenia bliskiej osoby. Można zaopatrzyć się w preparaty apteczne lub spróbować kuracji domowymi metodami, jak np. smarowanie zmian pastą do zębów z fluorem, nakładanie punktowo pasty z aspiryny lub sody oczyszczonej, stosowanie olejku herbacianego. Więcej sposobów na opryszczkę odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.