Co robić z tą opryszczką wargową w ciąży?

Witam ,czy mając swoją pierwszą w życiu opryszczkę wargową ,która jest już strupkiem i Partner, który dopiero odczuwa początki swojej opryszczki wargowej uniemożliwiają nam uprawianie stosunku seksualnego? Dodam ,że jestem w 32 tygodniu ciąży, czy to może zagrozić dziecku ? Pozdrawiam :)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opryszczka wargowa wywoływana przez wirusa HSV-1 ma charakter nawrotowy – jej przechorowanie nie daje odporności, ponieważ wirus pozostaje w organizmie nosiciela na zawsze i atakuje w momentach spadku odporności.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-wargowa.

Niestety opryszczka wargowa może być niebezpieczna dla ciężarnych, jeśli do zainfekowania wirusem dojdzie już w czasie trwania ciąży. Natomiast trudno ocenić, czy wirus stanowi realne zagrożenie dla Pani dziecka – w takim wypadku wskazane byłoby skonsultowanie się z lekarzem.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-w-ciazy-jak-sie-jej-pozbyc.

Ponowne zarażenie od Pani partnera jest w tym wypadku mało prawdopodobne, jako że sama Pani jest nosicielką wirusa. Zatem nawrót opryszczki wargowej jest możliwy tylko w przypadku, gdy dojdzie do spadku Pani odporności.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-opryszczke-wargowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.