Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 4 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy opryszczka wargowa ma wpływ na poród?

Dzień dobry Jestem tydzień przed porodem, termin 24 maja. Od 2 dni mam ogromna opryszczkę na ustach dzisiaj zobaczyłam ze robi mi się nowa w nosie, Jaki jest tego powód ? (Brak witamin, osłabienie organizmu?) Czy będzie miało to wpływ na przebieg porodu i kontakt z dzieckiem zaraz po porodzie? Powinnam to leczyć czy zostawić aż samo się zagoi? Z góry dziękuje
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

Nacięcie krocza podczas porodu

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, opryszczka wargowa to skutek zarażenia wirusem HSV-1, który niestety pozostaje w organizmie nosiciela na zawsze. Jedynym, co można zrobić, to dbać o układ immunologiczny, ponieważ spadek odporności, stres, brak snu i wahania pogodowe mogą odpowiadać za pojawianie się kolejnych wykwitów na skórze. Tutaj zostało to dokładniej wytłumaczone, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/jak-uniknac-nawrotow-opryszczki. Przed porodem należy wyleczyć opryszczkę – najlepiej udać się do lekarza, by wybrał bezpieczne dla Pani leczenie. Można również posiłkować się domowymi sposobami, bezpiecznymi dla ciężarnych. Warto spróbować okładów z cebuli, czosnku, torebek po naparze z melisy, a także miodu. Mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, przyspieszą leczenie bolesnych pęcherzy. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka. Wskazaniem do cesarskiego cięcia jest obecność wykwitów na narządach rodnych, w tym szyjce macicy. Jednak to lekarz podejmuje decyzję o porodzie naturalnym lub cesarskim cięciu, należy poinformować go o zakażeniu wirusem HSV-1 jak najszybciej. Proszę pamiętać, że opryszczka w fazie, w której pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym, jest wysoce zaraźliwa, a szczególne niebezpieczeństwo stanowi dla dzieci i niemowląt (dla noworodków może być nawet śmiertelnym zagrożeniem), dlatego należy bezwzględnie pamiętać o higienie. Tutaj może Pani dowiedzieć się więcej: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-u-dzieci. W ciąży nie wolno bagatelizować opryszczki wywołanej wirusem brodawczaka ludzkiego. Proszę jeszcze zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-w-ciazy-jak-sie-jej-pozbyc. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy