Czy opryszczka w ciąży może zagrozić dziecku?

Witam. Jestem w 4-5 tyg. ciąży wczoraj poczukam na ustach ze chyba bedzie robic mi się opryszczka ( chociaż jest bardzo mała i średnio widoczna ) bardzo sie boje czy to nie zagrozi dziecku ? Podkreślam opryszczke mialam chyba ze 2 lata temu i byl spokój i akurat teraz musiala sie pokazac:( Co można zastosować czym smarować .. Nie bylam jeszcze u ginekolog bo mieszkam w Angli i tu dopiero 10 /11 tydzien jest pierwsze spotkanie ..

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opryszczka na ustach wywoływana jest przez wirusa HSV1 – zakażenie tym wirusem sprawia, że stajemy się nosicielami i wirus w formie utajonej może być w organizmie przez lata, a nawet przez całe życie. Dlatego opryszczka może pojawiać się wielokrotnie w ciągu życia – za każdym razem, gdy dochodzi do spadku odporności organizmu.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/skad-sie-bierze-opryszczka.

Faktycznie opryszczka wargowa może być niebezpieczna dla rozwijającego się płodu, ale tylko w przypadku, gdy do pierwotnego zakażenia wirusem dojdzie właśnie w czasie ciąży, a nie przed nią.

Z Pani słów wynika, że już przed zajściem w ciążę była Pani nosicielką wirusa, stąd pojawienie się opryszczki teraz nie stanowi dla zarodka żadnego zagrożenia.

Być może ten materiał Panią uspokoi, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-wargowa-u-kobiety-spodziewajacej-sie-dziecka.

Natomiast co do leczenia, to należy zachować ostrożność – nie powinna Pani zażywać żadnych leków przeciwwirusowych bez recepty, może Pani za to łagodzić objawy infekcji za pomocą naturalnych metod – smarowania zmienionych chorobowo miejsc miodem, pastą do zębów czy cytryną.

Więcej domowych sposobów na opryszczkę pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-opryszczke.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.