Co zrobić z opryszczką u dziecka?

Witam, zauważyłam dzisiaj ze mojej 2 letniej córce zaczęła robić się opryszczka na dolnej wardze. Jednak nie odczuwa ona bólu, nie swędzi jej i nie piecze. Czy powinnam udać się do lekarza?, opryszczka jest mała i nie powoduje żadnych innych objawów.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sugerowałabym, by nie bagatelizowała Pani opryszczki – podczas gdy u dorosłego może przybrać niegroźną postać tzw. zimna na ustach, tak u dzieci jej przebieg niejednokrotnie jest ostrzejszy i może wiązać się nawet z pojawieniem się zmian wewnątrz jamy ustnej.

Opryszczka jest chorobą wirusową, która atakuje w momentach spadku odporności. U dzieci ma związek z niewykształconym do końca układem immunologicznym. Ponieważ wirus HSV1 przenosi się z łatwością – przez użycie wspólnych sztućców, pocałunek, kontakt z wydzieliną – to nietrudno o zakażenie. Więcej o wirusie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka.

Jeżeli u Pani dziecka objawy nie są dotkliwe, a córka nie skarży się z powodu dolegliwości, to warto zastosować leki o działaniu wysuszającym i odkażającym bądź wypróbować metody naturalne, jak przykładanie czosnku czy cytryny do zmienionego chorobowo miejsca. Tutaj znajdzie Pani pomocne wskazówki: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-u-dzieci. Natomiast o bezpiecznych dla dzieci lekach powinien zadecydować pediatra, który także powinien obejrzeć błony śluzowe dziecka, by ocenić rozmiar i występowanie opryszczki.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-wargowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.