Co oznacza taki pęcherzyk na ustach?

Staram się od paru miesięcy o dziecko.Dwa dni temu zauważyłam na wewnętrznej stronie ust jeden mały nie bolący pęcherzyk Może to być opryszczka? Jest niebezpieczna gdybym była na początku ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

pojedynczy pęcherzyk na ustach faktycznie może świadczyć o rozwijającej się opryszczce. Zakażenie wirusem opryszczki jest bardzo powszechne i najczęściej pierwszy kontakt mamy z nim już w dzieciństwie. Opryszczka nie jest groźną chorobą dla człowieka. Na ogół pojawia się w okresach przejściowych, gdy organizm jest wystawiony na zmienne warunki atmosferyczne, co powoduje spadki odporności. Wówczas wirus opryszczki aktywuje się w organizmie i wokół ust pojawiają się bolesne pęcherzyki, które w ciągu kilku dni zanikają. Kobiety w ciąży, które miały wcześniej kontakt z wirusem i są jego nosicielkami nie muszą się obawiać opryszczki. Nie jest ona wówczas groźna dla rozwoju ciąży. Trzeba zastosować wtedy maści przeciwwirusowe, które są dozwolone w ciąży. Sytuacja jest poważna, gdy kobieta ma pierwszy kontakt z wirusem opryszczki w ciąży. Może to skutkować wadami wrodzonymi, wcześniejszym porodem, a nawet poronieniem. Dlatego też lekarze coraz częściej rekomendują kobietom starającym się o ciążę zbadanie poziomu przeciwciał anty-HSV. Ich wysoki poziom świadczy o odporności. W przypadku niskich wartości można rozważyć szczepienie. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-wargowa-u-kobiety-spodziewajacej-sie-dziecka

https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-w-ciazy-jak-sie-jej-pozbyc

https://zdrowie.parenting.pl/opryszczka-w-ciazy-na-ustach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.