Co oznaczają te krostki na ustach?

Witam, od dwoch dni mam problem z ustami, a konkretnie z miejscem w ktorym styka sie gorna i dolna waga- jest ono zaczerwienione na calej dlugosci, szczypiace/piekace, dzis rano pojawily sie biale kropki. Dodatkowo cale usta sa bardziej tkliwe, lekko wysuszone. Moja dwuletnia corka (dziecko zlobkowe) ma ten sam problem. Dodam, ze nie zmienialam zadnych kosmetykow.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro problem pojawia się zarówno u Pani, jak i u córki, to być może doszło do zakażenia wirusem HSV, odpowiedzialnym za pojawienie się opryszczki na ustach.

W pierwszej kolejności choroba ta objawia się mrowieniem, pieczeniem i swędzeniem w okolicy ust. Następnie na ustach pojawiają się małe grudki, które przekształcają się w pęcherzyki. Mogą one zlewać się w całość i doprowadzić do bolesnych owrzodzeń.

Wirus HSV przenosi się przez ślinę, wydzielinę pochodzącą z pęcherzyków oraz bezpośredni kontakt ze skórą osoby zarażonej. Wystarczy wypić z jednego kubka bądź używać tych samych sztućców.

Więcej na ten temat pod linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-wargowa.

Aby wyleczyć opryszczkę należy stosować miejscowe preparaty, które złagodzą uciążliwe objawy. Zanim jednak je Pani zastosuje, dobrze by było skonsultować te zmiany z lekarzem, aby mieć pewność, że to na pewno opryszczka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.