Czy możliwa jest opryszczka narządów płciowych w 35 tygodniu ciąży?

Jestem obecnie w 35 tygodniu ciąży. I zastanawia mnie jedna poważna kwestia, mianowicie wirusa opryszczki. Przed ciążą miałam niekiedy opryszczkę wargową. Natomiast parę razy zauważałam takiego podobnego "bąbelka" (raczej pojedynczego) na wardze sromowej. Nie pojawiał się on np. gdy w tym samym czasie miałam opryszczkę na ustach (więc raczej nie przeniosłam go np. dotykając ust a potem miejsc intymnych. Nie miałam też kontaktów seksualnych z osobą zarażoną opryszczką. Zastanawia mnie jednak to, czy mogę mieć wirusa HSV 2, czy powinnam zrobić badanie w celu jego wykrycia i czy jeżeli wirus opryszczki jest (typu 1 lub 2) to czy w czasie porodu SN jest groźny dla dziecka. Dodam, że w okresie ciąży nie miałam objawów wirusa na ustach czy takiego pojedynczego "bąbla" na wardze sromowej (który nie wiem czy był spowodowany przez wirusa)

Lek. Tomasz Budlewski

Wskazana wizyta u lekarza prowadzącego ciąże i bezpośrednia ocena i Ew diagnostyka