Co oznacza niski poziom neutrocytów u dziecka?

Niska liczba neutrocytów u dwulatka. Witam. Przy kontrolnych badaniach krwi wyszło, że syn ma niski wskaźnik neutrocytów. Norma procentowa jest od 30-50 on ma tylko 20%. Lekarz powiedział, że jeżeli reszta wyników w normie to ok. Ja się niestety martwię.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

neutrofile należą do białych krwinek i pełnią funkcje ochronne przed wirusami i bakteriami oraz innymi patogenami, które powodują infekcje.

Niski poziom granulocytów obojętnochłonnych – to jest poniżej poniżej 1500/µl – może wskazywać zarówno na poważne schorzenia, takie jak białaczka czy choroby autoimmunologiczne, jak i na niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego czy przebytą infekcję wirusową.

Tak może być w przypadku Pani syna – jeżeli pozostałe składniki morfotyczne krwi są w normie i nie budzą wątpliwości pediatry, to prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw. Proszę zwrócić uwagę, czy w ostatnim czasie syn nie chorował, może Pani też oznaczyć poziom witaminy B12 oraz żelaza.

Wskazane jest także powtórzenie badań w terminie określonym przez pediatrę – proszę porozmawiać z lekarzem, powinien poinformować Panią, czy jest konieczność ponownego wykonania morfologii oraz kiedy należy to zrobić, by sprawdzić czy neutropenia się utrzymuje.

Więcej informacji na temat neutrocytów i neutropenii odnajdzie Pani w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/neutropenia-czesty-efekt-uboczny-stosowania-wielu-lekow oraz https://portal.abczdrowie.pl/neutrocyty.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.