Obniżone neutrofile mogą występować w infekcji wirusowej, podczas stosowania chemio- i radio-terapii, niedokrwistości aplastycznej, stosowania leków i innych. Proponuję udać się do lekarza. Prawdopodobnie wygląda na infekcję wirusową. Konieczne badanie lekarskie aby to potwierdzić lub wykluczyć i zlecić dodatkowe badania.
Neutropenia jest to stan, w którym występuje obniżenie liczby neutrofili poniżej 1500/μl. U Pani taki stan występuje. Przyczyn neutropenii może być wiele. Należą do nich między innymi wadliwe wytwarzanie neutrofili, ich niszczenie lub ich nieprawidłowa dystrybucja w organizmie. Jeśli liczba granulocytów obojętnochłonnych spada poniżej 500 na mikrolitr, wtedy stan ten nazywamy agranulocytozą. Neutrofile są najliczniejszą grupą krwinek białych, i stanowią około 65 ich procent. Ich główną rolą jest fagocytoza
komórek bakteryjnych i innych elementów komórkowych. Odgrywają ogromną rolę w infekcjach bakteryjnych, kiedy to ich ilość gwałtownie wzrasta.
Do przyczyn obniżonej ilości neutrofili należy między innymi hipersplenizm, niektóre choroby autoimmunologiczne, niektóre nowotwory krwi, infekcje, niedobór witaminy B12 oraz folianów, niektóre tkanki łącznej, hemodializy, aplazja szpiku oraz infekcje wirusowe. Najczęstsza przyczyną są infekcje wirusowe. Inną dość częstą przyczyną neutropenii jest stres. Poza tym neutropenia może wystąpić jako skutek przyjmowania niektórych leków np. leków przeciwpadaczkowych czy tyreostatyków. Jeśli przyjmuje Pani leki proszę skonsultować to z lekarzem rodzinnym. Innym rzadkim powodem neutropenii jest zatrucie substancjami toksycznymi.
Przyczyną neutropenii może być drobna infekcja wirusowa, nawet taka jak infekcja grypowa. Czy wystąpiły u Pani jakieś objawy infekcji wirusowej w ostatnim czasie? Jeśli tak to proszę powtórzyć badanie za dwa tygodnie i skonsultować jego wynik z lekarzem rodzinnym. Na pewno nie należy lekceważyć neutropenii szczególnie takiej, która utrzymuje się przez dłuższy czas. Może to być mało znaczący objaw, ale też jeden z objawów naprawdę poważnej choroby.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Wyniki morfologii u 36-letniej kobiety – odpowiada lek. Magdalena Reszczyńska
- Co oznacza niski poziom neutrocytów u dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Niska liczba neutrocytów u dziecka – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Czy podane wyniki badań świadczą o neutropenii? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Co znaczy zaniżony odsetek limfocytów i podwyższony odsetek neutrocytów? – odpowiada Dr n. med. Tomasz Grzelewski
- Co mogą oznaczać podwyższone neutrocyty? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Niskie parametry NEU i RET – odpowiada Lek. Mateusz Siwek
- Wyniki morfologii i niski poziom neutrocytów – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Rozmaz krwi - złe wyniki – odpowiada Lek. Magdalena Parys
- Czy podwyższony odsetek neutrocytów w ciąży to coś niepokojącego? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Neutrofile - badanie, normy, cel badania
Neutrofile, określane również mianem neurocytów, N
Neutropenia: objawy, przyczyny, stopnie i leczenie
Neutropenią określa się zmniejszenie ilości granul
Neutrofilia i neutropenia - najczęstsze przyczyny. Czy to groźne?
Neutrofilia, czyli wzrost liczby neutrofili we krw