Wyniki morfologii u 36-letniej kobiety

Dzień Dobry. Mam 36 lat. wyniki morfologii krwi ogólnie nie odbiegają od normy, ale kilka parametrów jest (tak jak: neutrofile 1,19 tys/ul* przy normie 2,5 -7,00. Szczegółowe limfocyty i monocyty w normie , a % : limfocyty 55 przy normie 20-45 i monocyty 13,7 przy normie 2-10)są obniżone lub zawyżone. Czy to normalne? Dziękuję

Witam!
W Pani morfologii zasadniczym problemem jest obniżona wartość neutrofilów. Pozostałe dwie wartości są zawyżone wtórnie (liczba neutrofilów spadła więc procentowo limfocytów i monocytów będzie większy procent wśród krwinek białych).
Neutropenia najczęściej spowodowana jest przez infekcje wirusowe - spadek liczby neutrofilów jest wtedy przejściowy. Mogą ja także wywoływać niektóre leki - jeśli przyjmuje Pani leki na stałe lub doraźnie, proszę sprawdzić ich ulotki pod kątem takiego możliwego działania niepożądanego jak neutropenia/agranulocytoza lub spadek liczby białych krwinek.
Do rzadszych, lecz groźniejszych przyczyn neutropenii należą choroby autoimmunologiczne oraz nowotworowe.
Liczba neutrofilów poniżej 1,5 tys/ul może prowadzić do zwiększonej podatności na choroby, zwłaszcza bakteryjne. Wskazane jest więc w Pani przypadku wzmożone dbanie o higienę (mycie rąk), unikanie dużych skupisk ludzkich oraz wstrzymanie się w miarę możliwości od zabiegów stomatologicznych w czasie, gdy liczba neutrofilów jest poniżej 1,5 tys.
Jesli nie konsultowała Pani wcześniej tego wyniku z Lekarzem, proszę zgłosić się do poradni podstawowej opieki zdrowotnej z tym i wcześńiejszymi wynikami (jeśli je Pani ma), oraz z listą leków które Pani przyjmuje/ przyjmowała w ostatnim czasie. Lekarz po zebraniu wywiadu i przejrzeniu wyników powinien zadecydować o dalszym postepowaniu (obserwacja / wykonanie dodatkowych badań / skierowanie do specjalisty)